Süt sığırlarının mısır silajı tüketimleri ile bazı kan parametleri arasındaki ilişkiler
Relationships between corn silage consumption and some blood parameters of dairy cattle
- Tez No: 942591
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu deneme farklı seviyelerde (düşük, orta, yüksek) mısır silajı tüketiminin sağmal süt sığırlarının serum tiroksin, östrojen, parathormon (PTH), prolaktin, albümin, kolesterol ve laktat dehidrojenaz (LDH) seviyelerine etkilerini incelemek ve serum tiroksin, östrojen, parathormon (PTH), prolaktin, albümin, kolesterol ve laktat dehidrojenaz (LDH) seviyeleri ve aralarındaki korelasyonları belirlemek için yürütülmüştür. Deneme Konya iline bağlı Ereğli ilçesinde bulunan endüstriyel bir süt sığırı işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Denemede 30 baş ikinci laktasyondaki (süt veriminin 90 – 120. günleri arasında) Holstein ırkı sağmal süt sığırları kullanılmıştır. Rasyonlar işletmede bulunan mısır silajı, flake mısır, soya küspesi, kuru yonca otu, fraksiyonize by-pass yağ, konsantre yem, buğday samanı ve vitamin-mineral premiks kullanılarak TMR (total miks rasyon) esasına göre hazırlanmışlardır. İşletmede 3 deneme rasyonu hazırlanmıştır. Rasyonlar düşük, orta, yüksek seviyede mısır silajı içerecek şekilde hazırlanmışlardır (düşük: 8 kg/gün; orta: 16 kg/gün; yüksek: 24 kg/gün). Sağmal süt sığırları bu rasyonlarla 30 gün süre ile yemlenmişlerdir. Otuzuncu günün sonunda bütün hayvanların kuyruk toplardamarından (Vena caudalis) 10 ml hacmindeki tüplere kanlar alınıp laboratuvarda numuneler santrifüj edilerek (4000 rpm) serumlar ayrıldıktan sonra tiroksin, östrojen, parathormon, prolaktin, albümin, kolesterol ve laktat dehidrojenaz (LDH) analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of different levels (low, medium, high) of corn silage consumption on serum thyroxine, estrogen, parathyroid hormone (PTH), prolactin, albumin, cholesterol and lactate dehydrogenase (LDH) levels. It also was performed to determine the correlations among serum thyroxine, estrogen, parathyroid hormone (PTH), prolactin, albumin, cholesterol and lactate dehydrogenase (LDH) levels in dairy cattles . The experiment was conducted in an industrial dairy farm located in Ereğli district of Konya province. Holstein breed dairy cattle in third lactation (between 90–120 days of milking days) were used in the experiment. The rations were prepared according to the TMR (total mixed ration) principle using corn silage, corn flake, soybean meal, dry alfalfa hay, fractionated bypass oil, concentrated feed, wheat straw and vitamin-mineral premix available in the farm. Three different rations were prepared for the trial in the farm. The rations were prepared to include low, medium and high levels of corn silage (low: 8 kg/day; medium: 16 kg/day; high: 24 kg/day). Dairy cattle were fed with these rations for 30 days. At the end of the 30th day, blood samples were taken from caudal vein (vena caudalis) of all animals into 10 ml tubes and the samples were centrifuged in the laboratory (4000 rpm) and the serums were separated. Thyroxine, estrogen, parathormone, prolactin, albumin, cholesterol and lactate dehydrogenase (LDH) analyses were performed in serums.