İlkokul dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersinde tartışmalı konular bağlamında gerçekleştirilen sosyobilimsel konu temelli öğretimin etkisi
The effect of sociosccientific issue based instructions in primary school fourth grade social studies course in the context of controversial issues
- Tez No: 678360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Sosyobilimsel konu temelli öğretim, öğrencileri bilgiye ulaşmaları için teşvik ederek, bilim toplum kültür etkileşimini anlamalarını sağlar. İlkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde ele alınan tartışmalı bir konu bağlamında sosyobilimsel konu temelli öğretim ile öğrencilerin akademik başarı, Sosyal Bilgiler dersine karşı olan tutum, argümantasyon ve informal muhakeme kalitesi ile informal muhakeme örüntülerine olan etkisini incelemeyi amaçlayan bu araştırma, gömülü (iç içe) deneysel karma yöntem ile desenlenmiştir. Araştırmada İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Küresel Bağlantılar öğrenme alanı kazanımlarına uygun bir tartışmalı konu belirlenmiş ve 7 haftalık bir etkinlik planı oluşturulmuştur. Bu süreçte 21 öğrenciden oluşan kontrol grubunda, dersler mevcut Sosyal Bilgiler öğretim programına göre yürütülürken, deney grubunu oluşturan 22 öğrenci, sosyobilimsel konu temelli öğretim uygulamalarına katılmıştır. Akademik başarı testleri, tutum ölçekleri, hazırlanan senaryoların, görüşme, gözlem ve araştırmacı günlüğüyle elde edilen verilerin analizleri betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre sosyobilimsel konu temelli öğretim uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve Sosyal Bilgiler dersine karşı olan tutumları üzerinde olumlu etkisinin olduğu; argümantasyon ve informal muhakeme kalitelerini arttırdığı, kullandıkları informal muhakeme örüntülerini çeşitlendirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Socioscientific issue-based teaching, on the other hand, encourages students to access information and enables them to understand the interaction of science-societyculture. This research, which aims to examine the effect of socioscientific issue-based instruction on students' academic achievement, attitude towards social studies course, argumentation and informal reasoning quality and informal reasoning patterns in the context of a controversial issues addressed in the 4th grade social studies course of primary school It was designed with experimental mixed method. In the research, a controversial issue in accordance with the units and Global Connections learning ares acquisitions of Primary School 4th Grade Social Studies Curriculum was determined and 7 weeks activity plan was created. In this process, in the control group of 21 students, while the lessons were carried out according to the current social studies curriculum, 22 students in the experimental group participated in socioscientific issuesbased teaching practices. The analysis of the data obtained through academic achievement tests, attitude scales, prepared scenarios, interviews, observations and the researcher's diary were evaluated with descriptive analysis. According to the research findings, it was found that socioscientific issues based teaching practices had a positive effect on students' academic achievement and attitudes towards Social Studies course; It was determined that they increase the quality of argumentation and informal reasoning and diversity the informal reasoning patterns they use.