Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algıları ile öğretim programına bağlılık algıları arasındaki ilişki
The relationship between classroom teachers' perceptions of commitment to teaching profession and their fidelity to teaching program
- Tez No: 678454
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ, DOÇ. DR. SEVİLAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algıları ile öğretim programına bağlılık algıları arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Araştırmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Bolu ili merkez ilçesinin resmi ilkokullarında görev yapan 420 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya 32 farklı ilkokuldan toplamda 318 sınıf öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Öğretmenlik Mesleğine Bağlılık Ölçeği”ile“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler, küresel salgın nedeniyle öğretmenlere çevrim içi olarak uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizleri SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, standart sapma, frekans, korelasyon gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik analizleri için Cronbach Alpha katsayıları hesaplanmış, geçerlik kanıtları elde etmek için de Doğrulayıcı Faktör Analizi gerçekleştirilmiştir. Demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu belirlemek amacıyla t-testi, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. İki ölçek puanları arasındaki ilişki Sperman Rho Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık algıları“yüksek”, öğretim programına bağlılık algıları ise“çok yüksek”düzeydedir. Farklı değişkenlere göre sınıf öğretmenlerinin mesleki bağlılıkları incelendiğinde cinsiyet değişkenine göre farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaş değişkenine göre öğretmenlik mesleğine bağlılık ölçeğinin mesleki değer alt boyutunda farklılaşmaya rastlanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık ölçeğinin tümü ve tüm alt boyutlarına ilişkin öğretmen algılarında mesleki kıdem değişkenine göre bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin öğretim programına bağlılık algıları; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine bağlılık ile öğretim programına bağlılık algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELIMELER: Meslek, Öğretmenlik Mesleği, Mesleki Bağlılık, Öğretim Programına Bağlılık
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between classroom teachers' perceptions of commitment to the teaching profession and their perceptions of fidelity to the curriculum. The relational research model was used in the research. The universe of the research consists of 420 classroom teachers working in state primary schools in the central district of Bolu in the academic year of 2020-2021. A total of 318 classroom teachers from 32 different primary schools participated in the study. Personal information form,“ Professional Commitment towards Teaching Scale ”and“ Curriculum Fidelity Scale”were used as data collection tools. The scales used in the research were applied to teachers online due to the global pandemic. Analyzes of the research data were made using the SPSS 20.0 package program. Descriptive statistics such as mean, percentage, standard deviation, frequency, and correlation were used in the analysis of the data. Cronbach Alpha coefficients were calculated for the reliability analysis of the scales, and Confirmatory Factor Analysis was performed to obtain validity proofs. T-test, Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis test were used to determine the differentiation status according to demographic variables. The relationship between the two scale scores was calculated with the Sperman Rho Correlation Coefficient. As a result of the research, the perception of commitment to the teaching profession of classroom teachers was found to be“high”, and their perception of fidelity to the curriculum was found to be at a“very high”level. When the professional commitment of classroom teachers was examined according to different variables, it was concluded that there was no differentiation according to the gender variable. According to the age variable, a differentiation was found in the professional value sub-dimension of the scale of commitment to the teaching profession. It was concluded that there was no difference in the teachers' perceptions regarding the whole scale of commitment to the teaching profession and all its sub-dimensions according to the professional seniority variable. Classroom teachers' perceptions of fidelity to the curriculum in the study showed no difference according to gender, age, professional seniority variable. It was concluded that there is a moderate positive relationship between the classroom teachers' perceptions of commitment to the teaching profession and fidelity to the curriculum. KEYWORDS: Profession, Teaching Profession, Professional Commitment, Fidelity to Curriculum