Nohut çimlendirme koşullarının optimizasyonu ve erişte üretiminde kullanım olanaklarının incelenmesi
Optimization of chickpea germinating conditions and investigation of use opportunities in Turkish noodle production
  1. Tez No: 678474
  2. Yazar: HAVVA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE EKİCİ, PROF. DR. NECATİ BARIŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında nohutun çimlendirme koşulları yanıt-yüzey metodu ile biyoaktif özellikleri geliştirmek ve diyet lifi miktarını arttırmak için optimize edilmiştir. Optimum çimlendirme koşulları; ıslatma süresi; 17,02 saat, çimlendirme sıcaklığı; 29,98 °C, çimlendirme süresi 71,41 saat olarak bulunmuştur. Optimum koşullarda çimlendirme yapıldığında yanıt olarak seçilen toplam fenolik madde (TFM) miktarının; 2,50 mg gallik asit eşdeğeri (GAE)/g kuru maddde (KM), toplam flavonoid miktarının 0,22 mg kateşin eşdeğeri (KE)/g KM, DPPH (IC50) değerinin 4,18 mg/mL, TEAC değerinin 17,00 μmol Troloks/mg KM ve toplam diyet lifi miktarının %27,58 olduğu tespit edilmiştir. Optimum koşullarda çimlendirilmiş nohutların kontrol nohut örneklerine kıyasla TFM miktarı, toplam flavonoid miktarı, antioksidan kapasitesi ve diyet lifi miktarının arttığı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında optimum koşullarda çimlendirilen ve kurutulan nohut (OKÇN) öğütülmüş ve erişteye, %10, %20 ve %30 oranında ilave edilmiştir. OKÇN unu ilavesi yapılman grup kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, germination conditions of chickpea were optimized by response-surface method to improve bioactive properties and increase dietary fiber content. Optimum germination conditions was found assoaking time; 17.02 hours, germination temperature; 29.98 °C, germination time;71.41 hours. The total phenolic content; 2.50 mg gallic acid equivalent (GAE)/g dry matter (KM), total flavonoid content; 0.22 mg catechin equivalent (KE)/g KM, DPPH (IC50) value; .18 mg/mL, TEAC value; 17, 00 μmol Trolox/mg DM and total dietary fiber amount is 27.58% under optimum conditions. It was determined that total phenolic and total flavonoid amount, antioxidant capacity and dietary fiber amount increased in chickpeas germinated compared to control chickpea samples. Chickpeas, which were germinated under optimum conditions (OKÇN) and dried were ground and added to the noodles at rates of 10%, 20% and 30%. The group that did not add OKÇN flour was accepted as the control group.