Murtuza Memmedov'un Azerbaycan müzik yaşamına katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of Murtuza Memedov's contribution to Azerbaijani musical life
- Tez No: 757896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Azerbaycan halkının güçlü sanatçılarından biri olan Bülbül (Murtuza Rza oğlu Memmedov), ulusal kültürün gelişimine paha biçilmez bir katkı sağlamıştır. Türkülerin büyüleyici melodileri, ölümsüz şarkıcının güçlü sesi ve eşsiz performansında daha da güzel bir tecessümünü bulmuş, Azerbaycanlı ve yabancı bestecilerin romansları ve opera aryalarının parlak performansı ulusal vokal sanatının oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. Bakü'de ve daha sonra Milano Konservatuvarında elde ettiği yüksek profesyonel eğitimi, ona hanende okuma tarzıyla Avrupa vokal sanat geleneklerine dayanan ulusal bir şarkı okulu yaratmayı amaçlayan girişimini hayata geçirmeye izin verdi. Murtuza Memmedov ayrıca Senfoni muğam, gazel-romans gibi Doğu ve Batı müzikal tefekkürün tezahürü olan müzikal sayıların oluşturulmasında aktif rol aldı. Azerbaycan folklor müzik örneklerinin toplanması, notaya geçirilmesi, öğretilmesi ve araştırılmasında büyük rol oynayan sanatçı tarafından 1932 yılında oluşturulan Bilimsel Araştırma Müzik Merkezi, ulusal müziğin oluşumunda özel bir rol oynamıştır. Araştırmada Ü. Hacıbeyov'un“Köroğlu”, C. Hacıyev'in“Vatan”, A. Bedelbeyli'nin“Nizami”operasında, Murtuza Memmedov'un söylediği müzik parçalarının analizini ve sanatçının opera ustası olarak performansı hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Aynı zamanda Ü. Hacıbeyov'un“Sevgili canan”ve“Sensiz”romansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulbul (Murtuza Rza oglu Mamedov), one of the strongest artists of the Azerbaijani people, made an invaluable contribution to the development of national culture. The enchanting melodies of the Turks, the strong voice of the immortal singer and his unique performance found an even better embodiment, the romances of Azerbaijani and foreign composers and the brilliant performance of opera arias played an important role in the formation of national vocal art. His high professional training in Baku and later at the Milan Conservatory allowed him to implement his initiative to create a national singing school based on the traditions of vocal art in Europe in the style of reading. Murtuza Mamedov also took an active part in the creation of musical numbers, which are a manifestation of Eastern and Western musical thinking, such as Senfoni mugam, gazelle- romance. Founded in 1932 by the artist, who played a major role in collecting, transcribing, teaching and researching samples of Azerbaijani folk music, the Council for the Study of Scientific Music played a special role in the formation of national music. In the study, U. Hajibayov's“Koroglu”, J. Hajiyev's“Vatan”, A. Bedelbeyli's“Nizami”operas, analysis of musical pieces sung by Murtuza Mamedov and detailed information about the artist's performance as an opera master are given. At the same time U. Hajibayov's romances“Sevgili canan”and“Sensiz”were examined.