Fazla kilolu ve obez yetişkin bireylerde yeme davranışının yaşam doyumu, kendini sevme ve öz yeterlilik ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between eating behavior and satisfaction with life, self-love, and self-efficacy in overweight and obese adults
  1. Tez No: 678536
  2. Yazar: FURKAN KARTAL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SETENAY İRİS KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obezite küresel bir salgın haline gelmiş bir halk sorunudur. Obezitenin önlenmesi ve tedavisinde en önemli faktör yeme davranışıdır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı fazla kilolu ve obez yetişkinlerde yeme davranışının, yaşam doyumu, benlik saygısının iki alt boyutu öz yeterlilik ve kendini sevme ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma Mersin ilindeki özel bir danışmanlık merkezine başvuran 18 ve yaş üzerindeki Beden Kitle indeksi 25'in üstünde olan herhangi kronik fiziksel rahatsızlığı olmaması, önceden bilinen yeme bozukluğu tanısı almamış olan gönüllü bireylerden oluşturulmaktadır. Araştırmaya 129'u (%75,4) kadın, 42'si (%24,6) erkek olmak üzere 171 gönüllü yetişkin birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Özellikler Veri Formu, Hollanda Yeme Davranışı Anketi, İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme/ Öz Yeterlilik Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre yeme davranışı, yaşam doyumu, kendini sevme ve öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek korelasyon ve regrasyon analizi yapılmıştır. Yeme davranışı genel ile kendini sevme arasındaki sebep sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur. Yeme davranışı genel kendini sevme seviyesini azaltmaktadır. Yeme davranışı genel ile öz yeterlilik arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur. Yeme davranışı genel öz yeterlilik düzeyini azaltmaktadır. Yeme davranışı genel ile yaşam doyumu arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur. Yeme davranışı genel yaşam doyumu düzeyini azaltmaktadır. Bu doğrultuda fazla kilolu ve obez bireylerde yeme davranışıyla ilgili yapılabilecek yeni çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health concern that has become a pandemic. The most important factor in the prevention and treatment of obesity is eating behavior. In this direction, this study aims to examine the relationship between eating behavior and satisfaction with life, self-efficacy, which is a sub-dimension of self-respect, and self-love in overweight and obese adults. The sample of the study consists of volunteers aged 18 and older who applied to a private counseling center in Mersin province and have a body mass index over 25 and have no chronic physical illness and have not been diagnosed with any eating disorders. The study is quantitative and was conducted with a correlational survey method. 171 adult volunteers, 129 females (75,4%), and 42 males (24,6%), participated in the study. Sociodemographic Attributes and Data Form, Dutch Eating Behavior Questionnaire, Two-Dimensional Self-Esteem: Self-Love/Self-Efficacy, and Satisfaction with Life Scale were used to collect data. The data obtained within the context of the study was analyzed using the SPSS 2.0 program. According to the findings of the study, correlation and regression analysis were conducted to examine the relationships between eating behavior, life satisfaction, self-love, and self-efficacy level. The regression analysis performed to determine the cause-and-effect relation between general eating disorder and self-love was found significant. General eating behavior decreases the level of self-love. The regression analysis performed to find the cause-and-effect relation between general eating behavior and self-efficacy was found significant. General eating behavior decreases the level of self-efficacy. The regression analysis performed to find the cause-and-effect relation between general eating behavior and satisfaction with life was found significant. According to the analysis, general eating behavior decreases the life satisfaction level. Accordingly, the examination of the relationship between eating behavior and satisfaction with life, self-love, and self-efficacy will support the efforts to combat obesity. It is believed that the study will also contribute to future studies.