Gazetecilikte yeni yönelimler: Kitle fonlu gazetecilik örneği
Crowdfunding journalism: New trends in journalism
  1. Tez No: 678537
  2. Yazar: MAHMUT ENES AĞCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SEMİZ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gazetecilik, geçmişten bugüne teknolojik gelişmelerden oldukça çabuk etkilenen bir alandır. Başlangıçta Orta Çağ'ın liman kentlerinde ekonomiye dair haberlerin aktarılması ile gelişim gösteren gazeteler, Gutenberg'in matbaası ile kâğıt ortamında hız kazanmış, telgraf ile haber iletim sürecini kısaltmış, nihayetinde internet teknolojisiyle kâğıt ile olan zoraki ilişkisini kopararak internet alanında da gelişim sürdürmektedir. Teknolojik gelişmeler yalnızca gazeteciliğin yapılış biçiminde değil, aynı zamanda gelir modelinde de değişim sağlamıştır. Bugün, dijital dünyanın olanakları sayesinde gazeteler kendilerine farklı gelir modelleri sağlayabilmektedir. Bunlardan bazısı; abonelik, reklam gelirleri, sponsorluklar gibi geleneksele yakın modeller olduğu gibi; kitlesel fonlama gibi dijital dönüşüm sayesinde elde edilebilen gelirlerdir. Gazetecilik için oldukça yeni olan bir gelir modeli olan kitlesel fonlama, tek bir kişiden yüksek düzeyde fonlamanın aksine düşük miktar talep edilerek hedeflenen desteğin sağlanmasına yönelik bir finansman bulma çabasıdır. Bu çalışmada ülkemizde gazetecilik alanında ilk kez kitlesel fonlama kullanılan“Salgın var! Yanlış bilgiye karşı aşı olun”projesi ile 2016 yılında Kanada'da gerçekleştirilmiş“Reports from the Race Against Climate Change”projeleri ele alınmıştır. Gazetecilik alanında yürütülen kitlesel fonlama çalışmalarının sürdürülebilir bir gelir modeli olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada; açık içerik çözümlemesi yönteminden yararlanarak projelerin fonlama evresi, projenin vaat ettiklerini gerçekleştirmesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitlesel fonlama hususunda ülkemizdeki yasal düzenlemeler de oldukça yenidir. Dolayısıyla gerek okurlar tarafından gerekse de basın işletmeleri tarafından bundan sonraki süreçte kitlesel fonlama yönteminin önem kazanacağı düşünülmektedir. Ayrıca, kitle fonlu gazetecilik alternatif medya bağlamında da değerlendirmeye açık yeni bir gazetecilik biçimidir. Bu çalışmamızın, alana ilgi duyan araştırmacılar için bir başvuru kaynağı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Journalism is a field that has been affected promptly by technological developments from the past to the present. Newspapers which initially developed with the transmission of news about the economy in the port cities of the Middle Ages, thanks to Gutenberg's printing press, gained speed in te paper environment,shortened the process of transmitting news with the telegraph,eventually severed its-far fetched relationship with paper thanks to internet technology, and continue develop in the internet field. Technological advances have changed not only the way journalism is conducted, but also the revenue model. Today, thanks to the possibilities of the digital environment, newspapers can provide themselves with diffrerent revenue models. Some of them is subscription, advertising revenue, sponsorship, as well as digital transformation such as crowdfunding. Crowdfunding, a revenue model that is quite new in Journalism field, is an effort to find funding to provide targeted support by demanding low amounts from crowd. In this study, We are focusing in a new jorunalism revenue model crowdfunding, For this purpose,“Salgın var! Yanlış bilgiye karşı aşı olun”project and“Reports from the Race Against Climate Change”Whether crowdfunding in journalism is a sustainable revenue model has been examined. In the study, the funding phase of projects using the open content analysis method and the realization of the project's promises were examined in detail. The legal regulations in our country regarding crowdfunding are also quite new. Therefore, it is believed that the crowdfunding method will become important both for researchers and Newspapers in the next process. In addition de revenue model, Crowdufunding journalism also can be consider in alternative media perspective.