Burdur Müzesi'nde bulunan Alper Erdem'den müsadere edilmiş Pontos ve Paphlagonia sikkeleri
Pontos and Paphlagonia coins confiscated from Alper Erdem in Burdur Museum
  1. Tez No: 678540
  2. Yazar: CANER RENDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Antik dönemlerde insanların ödeme yapmak amacıyla kullandıkları sikkelerin üzerinde yer alan tasvirler, basıldığı dönem hakkında bizlere bilgi vermektedir. Bu tasvirler sayesinde dönemin dini, ticari hayatı, kent yaşamı ve insanların inanışları ile ilgili pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir.“Burdur Müzesi'nde Bulunan Alper Erdem'den Müsadere Edilmiş Pontos ve Paphlagonia Sikkeleri”konulu tez çalışması hazırlanırken gerçekleştirilen metodun ilk aşamasını kaynak taraması oluşturmuştur. Çalışmaya kaynak oluşturabilecek tez, kitap ve makaleler, taranarak temin edilmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü aşamasında Burdur Müzesi'ndeki sikke envanter defterleri taranmış, Pontos ve Paphlagonia adı altında kayda alınan sikkeler incelenmiş ve çalışma için ön hazırlık yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü aşamasını katalog kısmı oluşturmaktadır. Bu aşamada kronolojik bir sıraya göre düzenlenen sikkelerin darp tarihi, darp yeri, ölçüleri vb. bilgileri verilmiş ve tanımları yapılmıştır. Tez çalışmasının katalogunda toplam 175 adet sikke yer almaktadır. Sikkeler, Pontos ve Paphlagonia bölgelerinden elde edilmiştir. Katalogdaki sikkeler; Pontos bölgesi kentlerinden Amisos'tan 138, Khabakta'dan 2, Komana'dan 6, Paphlagonia bölgesi kentlerinden Sinope'den 20, Pimalisa'dan 1, Amastris'ten 8 adettir. Katalog kısmında bulunan sikkeler incelenirken kronolojik olarak ele alınmış, ilk olarak tek tek fotoğraflanmış, ağırlık ve ölçüleri alınmış ve dönemi belirlenmiştir. İncelenen bu sikkeler dönem olarak Hellenistik Dönemi kapsamaktadır. En erken tarihli sikkeler İ.Ö. 120 yılına ait olup en geç sikkeler ise İ.Ö. 56 yılına aittir. İ.Ö. 120-100 tarihleri arasına ait 1 adet sikke, İ.Ö. 120-63 yılları arasına ait 41 adet sikke, İ.Ö. 105-90 yılları arasına ait 83 adet sikke, İ.Ö. 100-85 yılları arasına ait 1 adet sikke ve İ.Ö. 85-65 yılları arasına ait 40 adet sikke, İ.Ö. 80-70 yılları arasına ait 5 sikke, İ.Ö. 56 yılına ait 4 adet sikke, katalogda yer almaktadır. Katalogda yer alan sikkelerin ön ve arka yüzlerine bakıldığında farklı tiplere yer verildiği görülmektedir. Gorgo ya da Medusa başlı Aigis ve Nike figürlü sikkeler katalogdaki en kalabalık gruptur. Bunların dışında Athena, Pegasos, Perseus, Medusa, Dionysos ve Ares figürlü sikkelere de yer verilmiştir. Ayrıca sikkelerin ön ve arka yüzlerinde bulunan Latince yazılar da ön ve arka yüz lejant listesi bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The depictions of the coins that people used to pay in ancient times provide us with information about the period they were minted. Thanks to these depictions, a lot of information about religion, commercial life, city life and people's beliefs of the period can be reached. While preparing the thesis on“Pontos and Paphlagonia Coins Confiscated from Alper Erdem in the Burdur Museum”, the first step of the method carried out was the resource search. Theses, books and articles that can be used as a source for the study were obtained by scanning. In the second, and the third stage of the study, the coin inventory books in the Burdur Museum were scanned, the coins registered under the names of Pontos and Paphlagonia were examined and preliminary preparation was made for the study. The fourth stage of the study is the catalog part. At this stage, the minting date, place, size, etc. of the coins arranged in chronological order informations has been given and definitions have been made. There are 175 coins in total in the catalog of the thesis work. Coins were obtained from Pontos and Paphlagonia regions. Coins in the catalog; There are 138 from Amisos, one of the cities of Pontos region, 2 from Khabakta, 6 from Komana, 20 from Sinope, one of the cities of Paphlagonia region, 1 from Pimalisa, 8 from Amastris. While examining the coins in the catalog section, they were handled chronologically, firstly photographed one by one, weights and measurements were taken and the period was determined. These coins examined cover the Hellenistic Period as a period. The earliest dated coins are from 120 BC, and the latest coins are from 56 BC. 1 coin from 120-100 BC, 41 coins from 120-63 BC, 83 coins from 105-90 BC, 1 coin from 100-85 BC coins and 40 coins from 85-65 BC, 5 coins from 80-70 BC, 4 coins from 56 BC are included in the catalog. Looking at the front and back sides of the coins in the catalog, it is seen that there are different types. Gorgo or Medusa headed Aigis and Nike figured coins are the most crowded group in the catalog. Apart from these, coins with the figures of Athena, Pegasos, Perseus, Medusa, Dionysos and Ares are also included. In addition, the Latin inscriptions on the obverse and reverse sides of the coins are also indicated in the front and back legend list section.