Fiber optik kablolar ile iletişim ve fiber optik dalgakılavuzları
Communication with fiber optic cables and fiber optic waveguides
  1. Tez No: 678562
  2. Yazar: MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fiber optik iletişim sisteminde, ışık dalgaları ile bilgi iletilir. Günümüzde televizyon, ses ve bilgi sinyalleri iletiminde bu sistem kullanılmaktadır. Bu çalışmada, dalga teorisinin temel kavramları ve yansıma, toplam iç yansıma, sayısal açıklık gibi geometrik optik kavramları tanımlanmıştır. Optiksel bir dalgakılavuzundaki ışık hareketi incelenmiştir. Optiksel dalgakılavuzları kırılma indisi profillerine göre sınıflandırılmıştır. Son olarak yerel bölge iletişim ağlarında, fiber optik kablolarla veri iletişimi ile ilgili araştırmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge is transfered by light waves in fiber optic cominication systems. In our days fiber optics is used to transmit signals in television, voice and data communications efficiently. In this study, fundemantal concepts of wave refraction, total internal reflaction, numerical aperture were defined. Behaviour of light in a optical waveguide was investigated. Optical waveguides were classified with respect to refractive index profiles. Finally, the research associated with data tranmission by fiber optic cables were investgated in local area networks (LAN).