12-14 yaş grubu kız voleybolcularda stretching ve denge egzersiz programının fonksiyonel hareketler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of stretching and balance exercise program on functional movements in 12-14 age group female volleyball players
  1. Tez No: 678581
  2. Yazar: ECE ERVÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş grubu kız voleybolcularda 8 haftalık stretching ve denge egzersiz programının sporcuların fonksiyonel hareketleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, 12-14 yaş grubundaki toplam 34 gönüllü lisanslı kız voleybolcu dahil olmuştur (Deney grubu n=17; yaş değişkeni 13.70±0.46 yıl; vücut ağırlığı 63.09±6.08 kg; boy uzunluğu 173.76±5.05 cm; kontrol grubu n=17; yaş değişkeni 13.64±0.49 yıl; vücut ağırlığı 60.31±4.91 kg; boy uzunluğu 171.02±6.62 cm). 8 hafta boyunca kontrol grubundaki voleybolcular, rutin antrenman programlarına devam ederken, deney grubundaki voleybolcular ise rutin antrenman programlarına ek olarak stretching ve denge egzersiz programını uygulamışlardır. Sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı çalışmanın başında ölçülmüştür. Sporculara 0. ve 8. haftalarda yedi farklı fonksiyonel hareketten oluşan Fonksiyonel Hareket Taraması Testi (FMS™) uygulanmıştır. Gruplar arası farklılıklar Bağımsız Örneklem t-Testi, grup içi farklılıklar ise Eşleştirilmiş Örneklem t-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun ön testleri arasında hiçbir değişkende, anlamlı farklılık görülmezken (p>0.05); son testleri arasında sağ rotasyon stabilitesi, sol rotasyon stabilitesi ve FMS™ toplam puan değişkenlerinde istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı sonuçlar bulunmuştur (sırasıyla: t=2.954, p=0.006; t=3.411, p=0.002; t=4.162, p=0.000). Sonuç olarak çalışmayı oluşturan tüm katılımcıların FMS™ toplam puanları kritik sınır olarak belirlenen 14 puanın üzerinde bulunmuştur ve bu durum katılımcıların düşük yaralanma riskine sahip olduğunu göstermektedir. 8 haftalık stretching ve denge egzersiz programı, özellikle genç yaşlarda uygulanmaya başlanarak doğru ve etkili hareket paternlerinin öğretilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of an 8-weeks stretching and balance exercise program on the functional movements of athletes in 12-14 age group female volleyball players. 34 female volleyball players were included voluntary in the study (Experimental group n=17; age 13.70±0.46 years; body weight 63.09±6.08 kg; height 173.76±5.05 cm; Control group n=17; age 13.64±0.49 years; body weight 60.31±4.91 kg; height 171.02±6.62 cm). For 8 weeks, the volleyball players in the control group continued their routine training programs, while the volleyball players in the experimental group applied the stretching and balance exercise program in addition to their routine training programs. The height and body weight of the athletes were measured at the beginning of the study. Functional Movement Screen (FMS™) consisting of seven different functional movements was applied to the athletes at 0 and 8 weeks. Differences between groups were analyzed using the Independent Sample t-Test, and intra-group differences were analyzed using the Paired Sample t-Test. While there was no significant difference in any variable between the pre-tests of the experimental and control groups (p>0.05); Among the post-tests, statistically highly significant results were found in the variables of right rotary stability, left rotary stability and FMS™ total score (respectively: t=2.954, p=0.006; t=3.411, p=0.002; t=4.162, p=0.000). As a result, the total FMS™ scores of all the participants in the study were found above 14 points which was determined as the critical limit. This indicates that the participants have a low risk of injury. The 8-weeks stretching and balance exercise program, especially at younger ages, can contribute to the teaching and development of correct and effective movement patterns.