Farklı deri tipleri üzerine uygulanan ekolojik baskının değerlendirilmesi ve bunların giysi ürünlerine dönüştürülmesi
Evaluation of ecological printing on different leather types and conversion of these into clothing products
- Tez No: 678582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekolojik baskı; bitkilerin yaprak, dal veya çiçeklerinin renklerinin ve dokularının mordan malzemeleri yardımı ile doğal yüzeylere geçirildiği bir tekniktir. Ekolojik baskı yapmak için yün, pamuk, keten, ipek ve deri gibi doğal yüzeyler kullanılmaktadır. Bu araştırma ile; dana, koyun ve keçi gibi farklı tip doğal derileri mordanlayarak farklı bitkilerle ekolojik baskı tekniğini uygulamak ve hangi derinin ekolojik baskıya daha elverişli olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra ekolojik baskılı farklı deri ürünlerini yapılan tasarımlarla giysi formlarına dönüştürülmüştür. Araştırmada betimsel ve deneysel araştırma modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşaması olan betimsel yöntemin tarama modeli ile konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın deneysel modeli ile farklı deri tipleri üzerine(dana, koyun, keçi) ekolojik baskı tekniği uygulanan derilerden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun olanlar giysi tasarımları doğrultusunda giysi ürünlerine dönüştürülmüştür. Araştırmanın amacına yönelik olarak deneysel süreç verileri deney raporları ile düzenlenmiştir. İlgili süreç görseller ve işlem basamakları ile sunulmuştur. Yapılan ekolojik baskıların kalitesi, görünümü, uygunluğu vb. özellikleri bakımından değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda; farklı deri tipleri üzerine yapılan deneylerde kullanılan tüm deri tiplerinin ekolojik baskıya uygun olduğu görülmüştür. Dana derisi üzerine uygulanan baskılardaki bitkilerden sıcak ve parlak renkler elde edilirken koyun ve keçi derisine uygulanan baskılardan ise soğuk renkler elde edilmiştir. Deneylerden elde edilen ekolojik baskılı yüzey tasarımları doğrultusunda 10 adet giysi ürünü tasarlanmıştır. Tasarlanan giysi ürünlerinden 5 adeti üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecoprinting; It is a technique in which the colors and textures of the leaves, branches or flowers of the plants are transferred to natural surfaces with the help of mordant materials. Natural surfaces such as wool, cotton, linen, silk and leather are used for ecoprinting. With this research; It was aimed to apply ecoprinting technique with different plants by mortaring different types of natural hides such as calf, sheep and goat and to determine which leather is more suitable for garment production. In addition, ecologically printed different leather products have been transformed into clothing forms with designs made. Descriptive and experimental research models were used in the research. The first step of the research was the scanning model of the descriptive method, and a literature review was conducted to base and direct the subject. With the experimental model of the research, the results obtained from leathers using ecoprinting technique on different leather types (calf, sheep, goat) were evaluated and the suitable ones were transformed into clothing products in line with the clothes designs. For the purpose of the research, experimental process data were arranged with experiment reports. The relevant process is presented with visuals and process steps. The quality, appearance, suitability of the ecological prints made, etc. evaluations have been made in terms of features As a result of the research; It has been observed that all leather types used in experiments on different leather types are suitable for ecoprinting. Warm and bright colors were obtained from the prints applied on calf leather, while cold colors were obtained from the prints applied on sheep and goats leather. 10 garment products were designed in line with the ecologically printed surface designs obtained from the experiments. 5 of the designed clothing products were produced.