Pozitif ve negatif ruminasyon ölçeğinin Türk kültürüne uyarlanması ve geçerlik güvenirlik çalışması
Positive and negative rumination scale validity and reliability study in the Turkish sample master thesis
  1. Tez No: 678600
  2. Yazar: TUĞBA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Yang ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen Pozitif ve Negatif Ruminasyon Ölçeği'nin (PANRS) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır. Ruminasyon, hem olumlu hem de olumsuz duygu hakkında tekrarlayan düşüncelerdir ve psikolojik uyumla ilgili olumlu veya olumsuz yönde işlev görür. 2 birinci dereceden faktörden oluşan Pozitif Ruminasyon (Mutluluğun Tadını Çıkarma ve Pozitif Başa Çıkma) ve 3 birinci dereceden faktörden oluşan Negatif Ruminasyondan (Mutluluğu Bastırma, Kendini Reddetme ve Olumsuz İlişkilendirme) oluşan ikinci dereceden kısa bir ölçüm olan PANRS; olumlu duygu ve olumsuz duygulanım üzerine olumlu ve olumsuz ruminasyonu ölçmeyi amaçlar. Örneklem grubunu 1016 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçları ile ölçeğin 5 birinci düzey ve 2 ikinci düzey faktör yapısını Türk lise öğrencileri üzerinde doğrulamaktadır. Benzer yapılarla (Ruminatif Tepki Ölçeği Kısa Formu ve Pozitif Duygulanıma Tepki Ölçeği) korelasyonel ilişkisine bakılarak ölçeğin yakınsak geçerliğine ilişkin kanıtlar elde edilmiştir. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayıları yeterli bulunmuştur. Bulgular ruminasyonun olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmek için geliştirilen PANRS' ın Türk lise öğrencileri için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to study the validity and reliability of the Turkish form of the Positive and Negative Rumination Scale (PANRS) developed by Yang et al. (2020). Rumination is repetitive thoughts about both positive and negative emotions and functions either positively or negatively regarding the psychological adjustment. PANRS, which aims to measure positive and negative rumination includes a positive rumination subscale consisting of 2 first-order factors (i.e., enjoy happiness and positive coping) and negative rumination consisting of 3 first-order factors (i.e., suppress happiness, self deny and negative attribution). The study group consists of 1016 Turkish high school students. 5 first level and 2-second order factor structure of the PANRS were confirmed by confirmatory factor analysis. Cronbach's alpha internal consistency reliability coefficients were found as sufficient. Findings have been shown that PANRS, which was developed to evaluate the positive and negative aspects of rumination, is a valid and reliable measurement tool for Turkish high school students.