The effect of plant diversity and ground cover on seedling establishment of Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. in the Central Anatolian steppe
İç Anadolu bozkırındaki bitki çeşitliliği ve toprak örtüsünün Diplotaxis tenuifolıa (L.) DC.'nın fide yerleşimine etkisi
- Tez No: 666304
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, PROF. DR. ÇAĞATAY TAVŞANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstilacı yabancı bitkiler dünyanın birçok farklı bölgesinde yerel biyoçeşitliliği tehdit etmekte, ancak bu bitkiler Anadolu'da nadiren başarılı olabiliyor. Bir hipoteze göre, çeşitliliği fazla olan yerel floralar, potansiyel istilacılarla yoğun bir rekabete girerek yerleşmelerini önlemekte. Bu hipotez, istilanın erken safhalarını taklit etmesi amacıyla yerel bir tür olan Diplotaxis tenuifolia'yı kullanarak, deneylerle test edilmiştir. D. tenuifolia kozmopolit ve çiçekli bir bitkidir. Kuzey Afrika, Batı Asya ve Avrupa'nın çeşitli kısımlarında yerli tür olarak tanınır. Bu tür, kuvvetli rekabetçi özelliklere sahiptir. Ayrıca Avustralya, Arjantin ve Kuzey Amerika bölgelerinde istilacı olarak kabul edilirler. Çalışma ODTÜ arazisinde, tipik İç Anadolu Bozkırının otlatılmamış bölgelerinde gerçekleşmiştir. Deney kurulumu, lokal vejetasyonun tür zenginliğinin ve/veya toprak örtüsünün farklı seviyelerde azaltılmasından sonra,“istilacı”türün fidelerinin dikilmesini ve yerel bitki çeşitliliğinin, istilacının geleceğini işlevsel anlamda nasıl etkilediğinin kaydedilmesini kapsamaktadır. D. tenuifolia fidelerinin canlı kalma oranı, farklı seviyelerde tür zenginliği ve toprak örtüsüne sahip parsellerde, anlamlı ölçüde farklılık göstermiştir ancak etki büyüklüğü düşüktür. Deneyin sonunda, D. tenuifolia'nın canlı kalma oranları düşük, orta ve yüksek tür zenginliği kategorilerinde, sırasıyla %15.74, %18.83 ve %16.36; düşük, orta ve yüksek toprak örtüsü kategorilerinde, sırasıyla %17.90, %20.68 ve %12.34 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma Türkiye'deki istilacılık koşullarını araştıran ilk çalışmadır. Bu çalışma ana hipotezimizi onaylar nitelikte olmasa da istilacı bitki türlerinin neden Türkiye'de başarılı olamadığını açıklamak adına gelecekte yapılacak çalışmaların yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Invasive exotic plants increasingly pose a threat to native biodiversity in many parts of the world. However, they have rarely become successful in Turkey. One hypothesis suggests a highly diverse native flora avoids establishment of any potential invaders through intense competition. This hypothesis was tested through an experimental setup where a native plant, the Perennial Wall-rocket (Diplotaxis tenuifolia) was used to emulate an invasion at its early stages. D. tenuifolia is a cosmopolitan flowering plant native to parts of North Africa, West Asia and Europe, and considered to be invasive in regions such as Australia, Argentina and North America. The study took place at METU where ungrazed pockets of typical of Central Anatolian Steppe remain. The experimental setup involved varying levels of reduced species richness and/or ground cover through manipulation of the local vegetation, followed by transplanting the“invader”species and then recording its fate as a function of native plant diversity. Survival rates of D. tenuifolia seedlings were found to be significantly different, but showed weak effects for plots with varied levels of species richness and ground cover. At the end of the experiment, survival rates of D. tenuifolia seedlings in low, middle and high species richness categories was observed as %15.74, %18.83, and %16.36, respectively; and survival rates of low, middle and high cover categories was observed as %17.90, %20.68, and %12.34, respectively. This is the first study that explores conditions for invasiveness in Turkey. While this study does not confirm our main hypothesis, it paves the way for future research on explaining why invasive plant species are not successful in Turkey.