Ortopedik metalik implant Co-Cr-Mo alaşımının korozyon davranışının elektrokimyasal yöntemle incelenmesi
- Tez No: 67864
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Günümüzde insan vücudunda meydana gelen sakatlanmaların ve fonksiyonunu kaybeden organlarının yerine implant malzemelerin kullanımı artmaktadır. Bu nedenle kullanılacağı yere uygun fiziksel özelliklere ve kimyasal dayanıma sahip malzeme arayışları içine girilmiştir. Korozyon olayı implant malzemelerin mekanik dayanımlarını düşürmesinin yanı sıra korozyon ürünleri; malzemeyle temasta bulunan dokulara yayılmakta ve vücut taralından dışarı atılamamaktadır.Bu ürünler insan sağlığını tehlikeye sokabildiği için korozyon dayanımı yüksek malzeme arayışı içine girilmiştir. Bu çalışmada metalik implant kalitesinde ASTM F75 standartına göre dökülmüş Co-Cr-Mo alaşımın korozyon potansiyeli atmosfere açık Hank çözeltisinde 6 mV/dak tarama hızı ile ölçülmüştür. Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar sonucu pH değeri değişmekte olduğundan deneyler pH: 4-7-9'da gerçekleştirilmiştir. Oyulma potansiyelleri, bazik ortama doğru fazla olmamakla beraber az bir artış göstermiştir. Co-Cr-Mo alaşum tane sının korozyonuna uğramakla beraber 316L östenitik paslanmaz çelikten daha yüksek korozyon direncine sahiptir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, a rapid growth is taking place in the use of implant material for the organs malfunctioning or injured. For this reason, search is done for material with physical properties and chemical resistance suitable for replacement of organs. Corrosion causes decrease in mechanical resistance of implant material; in addition, corrosion products spread into tissues which get in touch with implant material and these products can't be thrown out of body. Since these products are dangerous to human health search is done for material with high corrosion resistance. In this study, the corrosion potential of Co-Cr-Mo alloy according to ASTM F75 at metallic implant quality was measured in open atmosphere Hank solution at 6 mV/min search velocity. The pH value changes as a result of infections in the human body and so, experiments were done at pH values of 4,7 and 9. Pitting potentials showed although not much but a little increase towards basic medium. However Co-Cr-Mo alloy causes particle limit corrosion it has a higher corrosion resistance than 316L austenitic stainless steel.