Uzaktan eğitim öğrenme yönetim sisteminin bilgi sistemleri beklenti onaylama modeli kapsamında incelenmesi: Akdeniz Üniversitesi örneği
Examination of distance education learning management system within the scope of information systems expectation confirmation model: The case of Akdeniz University
- Tez No: 678663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde zorunlu ortak dersleri uzaktan ve öğrenme yönetim sistemi (Advancity Learning Management System, ALMS) aracılığıyla alan lisans ve ön lisans öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinde kullandıkları öğrenme yönetim sistemini (ALMS), bilgi sistemleri beklenti onaylama modelinde (BSBOM) yer alan algılanan fayda, memnuniyet, onay ve sürekli kullanım niyeti değişkenleri kapsamında incelemektir. Bu incelemeler sonucunda öğrencilerin ÖYS'yi sürekli kullanım niyetlerine etki eden değişkenler arasındaki ilişkiler yorumlanarak, bir bilgi sistemi olan ÖYS'yi sürekli kullanıma devam etme niyetleri hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde 22485 öğrenci ortak dersleri öğrenim yönetim sistemi vasıtasıyla almaktadır. Veri toplama sürecinde, ölçme aracı 22485 katılımcıya ALMS aracılığıyla mesaj olarak gönderilmiş, 770 katılımcıdan geri dönüş alınmıştır.“Yabancı Dil I”,“Türk Dili I”,“Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I”ve“Bilgi Teknolojileri Kullanımı”dersleri öğrenme yönetim sistemi ile uzaktan alınan derslerdir. Öğrencilerin görüşlerini almak amacıyla veri toplama aracı olarak“Uzaktan Eğitim Öğrenme Yönetim Sisteminin Bilgi Sistemleri Beklenti Onaylama Modeli Kapsamında İncelenmesi Konulu Görüş Anketi”kullanılmıştır. Kullanılan anket literatürde var olan geçerlik ve güvenirliği ispatlanmış çalışmalarındaki anket sorularından uyarlanarak oluşturulmuştur. Araştırmanın madde analizleri ve faktör analizleri Microsoft Office Excel 2016, SPSS 23.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences), ve AMOS 24.0 paket programları aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Akdeniz Üniversitesi'nde ortak dersleri uzaktan ve Öğrenme Yönetim Sistemi ALMS aracılığıyla alan lisans ve ön lisans öğrencilerinin kullandıkları uzaktan eğitim sistemini beklenti onaylama modeli kapsamında inceleyen bu çalışmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, tasarlanan araştırma modeline uygun 4 hipotez test edilmiş ve hepsi de kabul edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda onay ve algılanan fayda faktörlerinin memnuniyet faktörünü, onay faktörünün algılanan fayda faktörünü, memnuniyet faktörünün sürekli kullanım niyeti faktörünü pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the learning management system (ALMS) used by undergraduate and associate degree students who take compulsory common courses through distance and learning management system (ALMS) in the 2020-2021 Academic Year Fall Semester at Akdeniz University, The aim of this study is to examine it within the scope of perceived usefulness, satisfaction, confirm and continuance intention variables in the information systems expectation confirmation model (ECM-IT). As a result of these examinations, the relationships between the variables that affect the students' continuance intention LMS continuously were interpreted and inferences were made about their intention to continue using LMS, which is an information system. In the Fall Semester of the 2020-2021 Academic Year, 22485 students take common courses through the learning management system. During the data collection process, the measurement tool was sent to 22485 participants as a message via ALMS, and feedback was received from 770 participants.“Foreign Language I”,“Turkish Language I”,“Ataturk's Principles and History of Revolution I”and“Use of Information Technologies”are courses taken remotely via the learning management system. In order to get the opinions of the students, the“Opinion Questionnaire on Examining the Distance Education Process within the Scope of the Information Systems Expectation Confirmation Model”was used as a data collection tool. The questionnaire used was created by adapting the questionnaire questions in the studies that have proven validity and reliability in the literature. The item analyzes and factor analyzes of the research were carried out with the Structural Equation Model (SEM) method through Microsoft Office Excel 2016, SPSS 23.0 (The Statistical Packet for The Social Sciences), and AMOS 24.0 package programs. In this study, which examines the distance education system used by undergraduate and associate degree students who take joint courses at Akdeniz University remotely and through the Learning Management System ALMS, within the scope of expectation validation model, relational survey model, one of the quantitative research models, was used. As a result of the research, 4 hypotheses in accordance with the designed research model were tested and all were accepted. As a result of the analyzes carried out, it has been determined that the factors of confirm and perceived usefulness affect the satisfaction factor, the confirm factor affects the perceived usefulness factor, and the satisfaction factor affects the continuous use intention factor positively and significantly.