Ticari işlemlerde taşınır rehni uygulaması ve olası sonuçları
Practice of movable pledge in commercial transactions and possible consequences
  1. Tez No: 678671
  2. Yazar: ZÜLEYHA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Taşınırlarda rehin hakkının aleniyetinin sağlanabilmesi adına kural olarak taşınırın zilyetliğinin devri gerekmektedir. Fakat taşınırın zilyetliğinin devredilmesi halinde söz konusu taşınır ticari faaliyette kullanılamamaktadır. Bu nedenle taşınırların teslim edilmeksizin rehnine imkan tanımak amacıyla 6750 Sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu 1.1.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 6750 Sayılı Kanun, taşınır rehni bağlamında pek çok yeniliği barındırmakta olup uygulanması neticesinde bazı sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Bu çerçevede çalışmamızda, genel olarak taşınır rehni ve ticari hayattaki yeri, 6750 Sayılı Kanun'a göre taşınır rehni sözleşmesi ve 6750 Sayılı Kanun'da yer alan düzenlemelerin uygulanması halinde ortaya çıkması muhtemel problemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the publicity of the pledge right in movables, as a rule, the transfer of possession of the movable is required. However, if the possession of the movable is delivered the movable cannot be used in commercial transactions. For this reason, the Movable Pledge in Commercial Transactions Law No. 6750 entered into force on 1.1.2017 for the purpose of allowing the pledge of movables without delivery. Law No. 6750 consists of many changes in the context of movable pledge, and its implementation can cause various problems. From this perspective, in our study, pledge and its place in commercial life, the movable pledge agreement according to the Law No. 6750 and the possible problems that may arise in case of the implementation of the regulations in the Law No. 6750 are discussed.