Depaminin polarografik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 67868
  2. Yazar: HACER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Kateşolaminler, memelilerin sinir sistemi ve beyninde nörotransraiter olarak görev yapan biyolojik aminlerdir. Bir kateşolamin olan dopamin, anodik olarak polarlanmış bir elektrodda kolayca, yükseltgenebildiğinden analizi için elektrokimyasal teknikler uygundur. Beyin dokusunda, kateşolamin bakımından zengin olan bölgelerin saptanmasında osmiyum tetraoksit ve uranil tuzları gibi ağır metal lekelerinden yararlanılır. Bu metallerin kateşolaminlere nasıl bağlandığı açık değildir. Kateşolaminlerin bakır, kobalt ve nikel kompleksleri hazırlanmıştır. Bu çalışmada, dopamin hidroklorürün polarografik ve spektrof otometrik özellikleri incelendi. Ayrıca dopamin hidroklorürün krom (6+) kompleksi hazırlanarak bu bileşiğin karakteristikleri spektrof otometrik ve polarografik olarak belirlendi. Spektrof otometrik ölçümlerde FTIR ve UV-Visible yöntemleri kullanıldı. Polarografik deneyler doğru akım (DC) ve Diferansiyel puis polarografik (DPP) yöntem ile^ gerçekleştirildi. Krom (6+)-dopamin hidroklorür kojuıleksinin ligand sayısı altı, stabilite sabiti 7.1x10 olarak hesaplandı. _. Bu kompleks için önerilen kapalı formül \_CrO"(Hdpm)2 J dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Catechol amines are biogenic amines which function as neurotransmitters in the brain and nervous system of mamals. Dopamine is a catechol amine, is easily oxidized at an anodically polarized electrode, so that, electrochemical techniques are applicable. Heavy-metal stains such as osmium tetraoxide and uranyl salts have been used to help in the location of catechol amine-rich sites in brain tissue. It is not clear whether these metals are bound to the catec hol amines. Copper, cobalt and nickel complexes of catechol amines have been prepared. In this study, polarographic and spectrophotometric properties of dopamine' hydrochloride were investigated. In addition, chromium (6+) complex of dopamine hyrochloride w,as prepared and characteritations of this complex were determined by polarographically and spectrophotometrically. In the spectrophotometric measurements were used UV- Visible and FTIR methods. Polarographic experiments were realised by using Direct Current (DC) and Differantial Pulse Polarographic (DPP) methods. Ligands number and stabi lity constant of chromium ( VI+)-dopamiae" hydrochloride complex were calculated as 6 and 7.1x10 respectively. Suggested formula of this complex is [CrO?(Hdpm) ?J. VI