Pers kültüründe kanatlı güneş diski sembolü
Symbol of winged sun disc in the Persian culture
  1. Tez No: 678691
  2. Yazar: GÜNEŞ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇEVİRİCİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
“Pers Kültüründe Kanatlı Güneş Diski Sembolü”adlı bu çalışmada, I. Dareios Dönemi'nden itibaren Pers sanatında tasvir edilmeye başlanan kanatlı güneş diski sembolü ele alınmıştır. Söz konusu sembol, Akhaemenid İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından Frataraka sikkeleri üzerinde de görülmektedir ancak sonrasında kullanım görmemiştir. Tüm bu süreç içerisinde çeşitli arkeolojik eserler üzerinde farklı ikonografik özelliklerde tasvir edilmiştir. Öncelikle sembolün dinle ilişkili bir yönünün olması sebebiyle Perslerin dini Zoroastrianizm ile ilgili bilgilere değinilmiştir. Sonrasında sembolün kökeni hakkındaki görüşlere yer verilmiş ve Pers kültüründeki sembolün genel özellikleri değerlendirilmiştir. Ardından ise sembole atfedilen anlamlar üç ayrı başlık altında tartışılmıştır. Bu tartışma sırasında hem arkeolojik materyaller üzerindeki tasvirler değerlendirilmiş hem de Zoroastrianizm'in kutsal kitabı Avesta'dan faydalanılmıştır. Son olarak ise sembolün ikonografik açıdan incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Symbol of Winged Sun Disc in Persian Culture”, the winged sun disk symbol that started to be seen in Persian art from the period of Dareios I was discussed. Aforementioned symbol is also seen on Frataraka coins after the collapse of the Achaemenid Empire, but it was not used afterwards. In all this process, the symbol has been depicted on various archaeological artifacts with different iconographic features. First of all, information about the Persian religion Zoroastrianism was mentioned, since the symbol has a religious meaning. Afterwards, opinions about its origin of the symbol were given and the general properties of the symbol were evaluated. Then, the meanings attributed to the symbol were discussed under three separate topics. During this discussion, both the descriptions on archaeological materials were evaluated and also the holy book of Zoroastrianism, Avesta, was used. Finally, the symbol was examined iconographically.