Geç demir çağı mezraa-teleilat pişmiş toprak astarte levhaları ve pers atlı figürinleri: arkeolojik ve kültürel bir değerlendirme
Lare iron age astarte plaques and persian rider figurines of mezraa-teleilat: An archaeological and cultural analysis
  1. Tez No: 209479
  2. Yazar: YALÇIN KAMIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa İli, Birecik İlçesinin yaklaşık beş kilometre güneyinde bulunan Mezraa-Teleilat höyüğünde gerçekleştirilen arkeolojik kurtarma kazılarında ortaya çıkartılan ve Geç Demir Çağı'na tarihlenen Astarte Levhaları ve Pers Atlı Figürinleri'nin arkeolojik ve kültürel açıdan değerlendirilmesini içermektedir. Astarte levhaları Kuzey Suriye ve komşu bölgelerde oldukça geniş bir alana yayılmaktadır ve Geç Demir Çağı kültüründe dikkat çeken bir konuma sahiptir. Mezraa-Teleilat'ta bulunan 38 adet Astarte levhası bugüne kadar Anadolu'da açığa çıkartılan en geniş repertuarı oluşturmaktadır. Bu figürinlerin arkeolojik olarak değerlendirilmesi Astarte levhalarının anlaşılmasına önemli katkı yapabilecektir. Kuzey Suriye ve komşu bölgelerde Geç Demir Çağı'nın bir diğer tipik buluntu grubunu oluşturan Pers atlı figürinlerinin 61 adet örneği Mezraa-Teleilat'ta açığa çıkartılmıştır. Astarte levhaları ile aynı kontekstlere bulunan figürinlerin değerlendirilmesi, Geç Demir Çağı Güneydoğu Anadolu bölgesi kültürünün anlaşılmasında önemli ipuçları sağlayabilecektir. Anahtar Sözcükler 1. Demir Çağı 2. Höyükler 3. Heykelcikler 4. Persler 5. Pişmiş Toprak Eserler
Özet (Çeviri)
This study, deals with the Late Iron Age Astarte Plaques and Persian Rider Figurines recovered at Mezraa-Teleilat, which lies approximately 5 km south of Birecik in Şanlıurfa Province. Astarte Plaques, which are distinctive for the late Iron Age Culture, could be found in lots of archaeological sites located in Northern Syria and its vicinity. 38 Astarte plaques recovered at Mezraa-Teleilat are the largest group revealed in Anatolia. Archaeological analysis of these could be fruitful for the on going discussions about them among the scholars. The other typical find, like Astarte plaques, recovered from the Late Iron Age Sites are the Persian rider figurines. 61 of them have been found during the Mezraa-Teleilat excavations. Analysis of these figurines that are found similar contexts with Astarte plaques will be very useful for the understanding of the Late Iron Age culture of Southeastern Anatolia. Key Words 1. Iron Age 2. Mounds 3. Figurines 4. Persians 5. Terracotta Objects