Kadın futbolcularda 8 haftalık dinamik core antrenmanlarının kuvvet ve denge parametreleri üzerine etkisi ve takibinin incelenmesi
Investigation of the effects and monitoring of 8 week of dynamic core training on strength and balance parameters in women football players
  1. Tez No: 678706
  2. Yazar: İLYAS ERSİN EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma kadın futbolcularda 8 haftalık dinamik core antrenmanlarının kuvvet ve denge parametreleri üzerine etkisinin ve takibinin incelemesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Aydın 7 Eylül Gençlikspor kadın futbol kulübünden 20 sporcu katıldı. Çalışmaya katılan sporcular 10 çalışma 10 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı ve aynı ekip tarafından aynı yerlerde ön test, son test ve takip testleri uygulanmıştır. Testler kapsamında antropometrik ölçümlerden boy ve kilo, performans testlerinden plank testi, dikey sıçrama testi, tek ayak dikey sıçrama, y balance denge testi, flamingo denge testi, hand grip testi ve anaerobik güç ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effects and follow-up of 8-week dynamic core training on strength and balance parameters of female soccer players. Material and Methods: Twenty athletes from Aydın 7 Eylül Gençlikspor women's football team participated in the study. The athletes participating in the study were divided into two groups, including 10 study and 10 control groups, and pre-test, post-test and follow-up tests were applied at the same places by the same team. Within the scope of the tests, height and weight from anthropometric measurements, plank test from performance tests, vertical jump test, one-foot vertical jump, y balance test, flamingo balance test, hand grip test and anaerobic power were measured.