Bayan futbolcularda 8 haftalık hazırlık çalışmalarının bazı biyomotorik ve fizyolojik özellikler üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of eight weeks prepara-tory work on some biomotorical and physiological properties of female soccer players
- Tez No: 411772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bayan futbolcularda sekiz haftalık hazırlık çalışmalarının bazı biyomotorik ve fizyolojik özellikler üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: İkinci ligde oynayan İlkadım Belediye spor kadın futbol takımı sporcularına sezon öncesi sekiz haftalık hazırlık antrenman programı uygulandı. Çalışmaya 20 futbolcu katıldı. Antrenman programı öncesi ve sonrası sporcuların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, esneklik, 30 metre, yatay sıçrama, dikey sıçrama, anaerobik güç, reaksiyon zamanı, yağ yüzdesi, bacak kuvveti, uyluk çevresi, baldır çevresi değerleri ölçüldü. İstatistiksel olarak SPSS 19.0 programı kullanıldı, karşılaştırmalar Paired t testi ile yapıldı. Bulgular: Kadın futbolcuların yaş ortalamaları 19,82 yıl, ortalama boy değerleri ise 161,48 cm olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this work is the investigation of the effects of eight week preparatory work on some biometric and physiological properties of female soccer players. Material and method: Eight-week preparatory training programme has been applied to the second division team Ilkadım Municipality of female soccer players before the season. Twenty footballers were included to this study. Before and after training program-me, athletes age, length, weight of the body, flexibility, 30 meters, horizontal leap, vertical leap, anaerobic power, time for reaction, fat percentage, the force of the leg, the levels of the thigh circumference, calf circumference have been measured. The programme of SPSS 19.0 has been used statistically, comparations have been made with the test of Paired t. Results: The average age of female soccer players as 19.82 years; also average height levels as 161.48cm have been identified.