Geleneksel konut ve bahçe mimarisinin iklime duyarlılık analizi: İran örneği
Climate-sensitive analysis of traditional residential and garden architecture: The case of Iran
  1. Tez No: 678710
  2. Yazar: HAMED HEİDARNEZHAD KHİAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SANEM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde artık temel ekolojik değerlerin, yapılı çevrelerin oluşturulmasında veri olarak ele alınması büyük önem taşımaktadır. Ekolojik yaklaşım, aslında insanoğlunun yeryüzünde doğa ile ilişkilerini kurduğundan beri var olan bir kavramdır. Şüphesiz çağdaş mimarlar, peyzaj mimarları ve tasarımcılar için, geçmişten ve geleneksel yöntemlerinden öğrenecekleri çok şeyler bulunmaktadır. Son yıllarda iklime duyarlı ve sürdürülebilir kentsel gelişmeye yönelik farkındalığın artmasına rağmen, bu süreci kararlı ve yerel ölçekte uygulamalar halen azdır. Oysaki tarihte bu bilincin varlığı İran geleneksel mimarisinde gözlenmiştir. Ancak endüstrileşme sonrasında ortaya çıkan kitlesel yapılaşmada bu durum göz ardı edilmeye başlanmıştır. Dünyada yaşanan enerji krizi ile iklim ve kentsel tasarım arasındaki ilişki tekrar yoğunlaşmaya başlamıştır. Günümüzde her bölgenin kendine özgü yerleşim dokusu ve yerel özellikleri olası gerekliliği ve bu doğrultuda analizlerin titizlikle yapılması gerekliliği savı ile bu çalışmada, planlama ve tasarım çalışmalarında tarih içinde İranın kent geometrisi ve konut-bahçe ilişkileri incelenmiştir. İran mimarisinin iklim tiplerine göre farklı bölgelerde nasıl yorumlandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is of great importance to consider basic ecological values as data in the creation of built environments. The ecological approach is actually a concept that has existed since human beings established their relationship with nature on earth. Undoubtedly, there is much for contemporary architects, landscape architects and designers to learn from the past and its traditional methods. Despite the increased awareness of climate-sensitive and sustainable urban development in recent years, there are still few stable and local-scale implementations of this process. However, the existence of this consciousness in history has been observed in Iranian traditional architecture. However, this situation has begun to be ignored in the mass structuring that emerged after industrialization. With the energy crisis in the world, the relationship between climate and urban design has started to intensify again. In this study, the urban geometry of Iran and the house-garden relations throughout the history were examined in planning and design studies, with the argument that each region's unique settlement pattern and local characteristics should be possible and analyzes should be made meticulously in this direction. It has been tried to reveal how Iranian architecture is interpreted in different regions according to climate types.