A mobile flexible business process management system supporting daily life processes and decisions
Günlük süreç ve kararları destekleyen mobil ve esnek süreç yönetim sistemi
  1. Tez No: 678748
  2. Yazar: SERCAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İş Süreçleri Yönetimi alanında, sadece birkaç çalışma kişisel süreçlere odaklanmaktadır. Kişisel süreçler, iş süreçlerine kıyasla bağlam ve kişi bağımlılığı yüksek, daha değişken süreçlerdir. Dolayısıyla, Kişisel Süreç Yönetiminde (KSY) esneklik önemli bir konudur. Bu çalışmada, önce çeşitliliği yüksek bir popülasyonla yarı yapılandırılmış görüşmeler yaptık. Toplanan verileri kullanarak, dört sınıf ve yirmi iki alt sınıf içeren bir kişisel süreç taksonomisi geliştirdik. Ardından, KSY için bağlama duyarlı mobil karar destek sistemleri için bir referans model oluşturduk. Son olarak, referans modelin rehberliğinde, bir kısıt programlama (KP) modeli ve bu KP modelini kullanan bir bağlama duyarlı mobil prototip uygulama oluşturduk. Uygulamayı ve KP modelini iki senaryo üzerinden değerlendirmek için 50 katılımcı ile deneyler yaptık. Katılımcıların performanslarını, KSY sistemi olan ve olmayan, planlama süreleri ve değerleri gibi nicel metriklerle karşılaştırdık. Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SKÖ) anketleri ve açık uçlu sorular nitel değerlendirme sonuçları sağladı. Çalışma boyunca, araştırma faaliyetlerini titizlikle yürütmek için Tasarım Bilimi Araştırma metodolojisini uyguladık. Ampirik sonuçlar, KSY için önerilen KP modelimizin olumlu yorumlar ve yüksek bir SKÖ puanı ürettiğini göstermektedir. Genel olarak, prototip KSY uygulamasının, dinamik olarak değişen günlük aktivitelerde çok değerli olan hızlı ve daha iyi (yeniden) planlamayı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the Business Process Management domain, only a few studies focus on personal processes. Personal processes are looser and more context- and person-dependent compared to business processes. So, flexibility is a significant concern in Personal Process Management (PPM). In this study, we first conduct semi-structured interviews with a diverse population. Using the collected data, we develop a personal process taxonomy with four classes and twenty-two subclasses. Then, we create a reference model for context-aware mobile decision support systems for PPM. Finally, with the guidance of the reference model, we build a constraint programming (CP) model and a prototype context-aware-mobile application employing this CP model. We conduct experiments with 50 participants to evaluate the application and the CP model via two scenarios. We compare the participants' performances with and without the PPM system with quantitative metrics such as planning times and values. System Usability Scale (SUS) questionnaires and open-ended questions supply qualitative evaluation results. Throughout the study, we apply the Design Science Research methodology to rigorously conduct research activities. The empirical results show that our proposed CP model for PPM is effective with positive comments and a high SUS score. Overall, the prototype PPM application leads to fast and better (re)planning, which is invaluable in dynamically changing daily activities.