Thomas Paine'in din anlayışı
Thomas Paine's conception of religion
- Tez No: 678749
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tezde Thomas Paine'in din anlayışını çeşitli yönleriyle temelde Akıl Çağı adlı eseri çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Paine'in yaşadığı Aydınlanma Çağı, Thomas Paine'in kurucularından biri olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ne Aydınlanma Çağı'nın etkisi, Aydınlanmaya sebep olan tarihi ve düşünsel yapı tüm yönleriyle ele alınmıştır. Birinci bölümde, Paine'in din ve Hristiyanlık eleştirisi, peygamberlik anlayışı ve eleştirisi, vahiy eleştirisi, mucize eleştirisi, Hristiyanlık-bilim ilişkisine dair düşünceleri ile Eski Ahit ve Yeni Ahit değerlendirmeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, Paine'e göre 'doğru din' anlayışı nasıl olmalıdır? sorusu üzerinde durulmuştur. Paine deist bir filozof olduğundan deizmin tanımı, Tanrı anlayışı ile deizm ve teizmin karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde Paine'e yöneltilen eleştiriler kapsamlı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Thomas Paine'in din anlayışı üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Thomas Paine's view of religion from various aspects mainly by reference to his book, the Age of Reason. This study consists of an introduction and three chapters. In the introductory chapter, the enlightenment age, which is the period in which Paine lived, the effect of the enlightenment age on the United States of America of which Paine was one of the founders, the history and the intellectual motivations that caused enlightenment were discussed in all aspects. In the first chapter, Paine's criticism of religion, Christianity, prophethood, revelation and miracles is depicted together with his thought on the relation between Christianity and science. His criticism of the Old Testament and the New Testament evaluations are examined. The second chapter provides a description of Paine's understanding of“true religion”and deism as well as a comparative account of deism and theism. In the third and final chapter the criticisms that are directed to Paine are articulated comprehensively. The conclusion makes an overall evaluation of Paine's approach to religion.