Karşıt bağlı PMMA taneciklerinin gözenekliliğine karışık çözücülerin etkisi
- Tez No: 67875
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KUYULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, süspansiyon polimerizasyonu tekniği kullanılarak, gözenekli yapıda karşıt bağlı poli(metil metakrilat) (PMMA) kürecikleri sentezlenmiştir. Yapılan denemelerde ana monomer olarak metil metakrilat (MMA), çapraz bağlayıcı ve ikincil monomer olarak etilen glikol dimetakrilat (EGDM), seyreltici olarak toluen ve siklohekzan kanşımı kullanılmıştır. Polimerizasyon sisteminde kullanılan monomer, karşıt bağlayıcı, stabilizör ve başlatıcı miktarları, reaksiyon sıcaklığı vb. parametreler deneysel şartların optimizasyonuyla sağlanmıştır. MMA. ve EGDM, toluen ve siklohekzanın değişik bileşimlerinde karşıt bağlanarak gözenekli yapı elde edilmiştir. Sentezlenen küreciklerin gözenek boyut ve gözenek boyut dağılımları civa porozimetresi ile, yüzey oluşum şekilleri elektron tarama mikroskobu (SEM) ile belirlenmiştir. Ayrıca taneciklerin boyut dağılımları, yığın yoğunlukları, ağırlıkça ve hacimce şişme oranlan da belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda; sentezlenen kopolimerlerde çözücü kompozisyonunun değişimiyle, gözenek büyüklüğü ve gözeneklilik oranının da değiştiği gözlenmiştir. Dolayısıyla adsorban malzeme olarak kullanılabilecek polimerlerde, gözenek büyüklüğü ve gözeneklilik oranını kontrol edebilme olanağı sağlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study cross-linked and porous polymethyl methacrylate (PMMA) beads have been synthesized by suspension polymerization technique. During the experiments methylmethacrylate (MMA) was used as the primer monomer.Crosslinker agent, good and bad solvents were ethylene glycol dimethacrylate (EGDM), toluene and cyclohexane respectively. The amount of cross-linker, stabilizer and initiator besidis the reaction temperature have been determined to optimize the reaction conditions. The porous structure was effected by changing the solvent composition of used dissolve the monomers initially. Pore size and pore size distribution was measured by mercury intrusion porosimeter. Surface topography of polymer beads were examined by scanning electron microscope (SEM). İn addition, particul dimension distribution, bulk density, weigth and volume of swelling ratio have also been determined. İt was seen observed that pore size and pore size distribution of MMA-EGDM beads could be controlled by the initial solvent composition. Thus it is seen that the desired porosity for a specific application of MMA-EGDM beads could be obtained by controlling the inital solvent composition. VIII