Bor atıkları, uçucu kül ve silis dumanının inşaat tuğlası üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of boron wastes, fly as and silica füme in manufacturing of building brings
  1. Tez No: 67874
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada atıkların, inşaat tuğlası üretiminde kullanılan killerle belirli oranlarda karıştırılarak tuğla yapımında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan atıklar bor atığı, uçucu kül ve silis dumanıdır. Kimyasal analizleri belli olan bu atıkların yaklaşık aynı bileşenleri içerdiği, fakat yüzde oranlarının farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca diğer atıklardan farklı olarak bor atıklarında temel olarak B2O3 bulunmaktadır. Bilindiği gibi çok yüksek miktarda B2O3 içeriği yapının kınlganlaşmasına neden olmaktadır.. Öncelikle yapının kırılganlığını azaltmak için borun çamur içerisinden ayrılması gerekmektedir. Böylece hem bor geri kazanılacaktır, hem de atık inşaat tuğlası kiline daha fazla oranda katılarak değerlendirilmiş olacaktır. Bu amaçla, ekonomik olması, yüksek verim elde edilmesi sebebiyle soda liçi yöntemi kullanılmıştır. % 14.01 B2O3 içerikli atik çamur % 2.80 B203 konsantrasyonuna düşürülmüş, kalan % 11.2 B20? içerikli kısım tesislere geri kazandırılmıştır. Bundan sonra yapılan ilk denemelerde kile %10, %20, %30 oranlarında bor atığı katılmış, daha sonra kile %20 bor atığı ile birlikte %20 uçucu kül ve yine kile % 20 bor atığı ile %10 silis dumanı atığı katılmıştır. Harmanlama işlemlerinden önce malzemelerimiz laboratuar tipi öğütme cihazında öğütülerek, -2 mm elekten geçirilmiştir. Sonra plastik şekillendirmeyi sağlamak amacıyla % 18 oranında su katılmıştır. Kalıplama işleminde 23 mm çaplı çelik silindirik kalıp kullanılmış ve numuneler sabit 10 bar basınçta preslenmiştir. Yüzeyde meydana gelebilecek çatlama ve deformasyonun önlenmesi amacıyla numuneler 1 gün süreyle oda sıcaklığında bekletilmiştir. Daha sonra 110 °C'lik etüvde 10 saat süreyle nemini kaybetmesi sağlanmıştır. Sinterleşme sıcaklığının malzeme üzerindeki etkisini gözlemek amacıyla tuğla numuneleri 970 °C, 1000 °C ve 1030 °C'lerde pişirilmiştir. Son olarak numunelere çeşidi testler uygulanarak TSE'ye uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been aimed that different ratios of wastes with clays used in production have been tested for the building brick material. These are the boron wastes, fly ash and silica fume. It has been observed by the chemical analysis that these wastes had almost the same components, but the percentages of the components are different and also just boron wastes contain certain amounts of B2O3. It has been well known that the more B2O3 contents, the more brittle the material will be. First, in order to decrease brittleness in the material, it is necessary to remove boron from boron wastes will be added more to clays. For this aim, soda leaching method has been chosen. By this method, we got higher efficiency than the other methods. For example, boron wastes content was decreased from 14.01 % to 2.80 % of B2O3. The remaining amount which contain 1 1.2 % of B2O3 recycled to the plant. In the experiments, different percentages of boron wastes and fly ash and silica fume were mixed with clay and behaviour of these mixtures were examined under different conditions. In the begining of the experiments, 10%, 20%, 30% of boron wastes were used and then 20% of boron waste and 20% of fly ash were mixed together with clay. Then, 20% of boron wastes and 10% of silica fume together were mixed with clay. In the experiments separately grinded in a mill to -2 mm sizes clay and wastes. During this procedure the wastes and the clay were mixed thoroughly in the presence of 18% water-water ratio is very crucial during plastic forming. A cylindirical mould (23 mm - diameter) was used in the moulding operation. The moulding pressure was 10 bar. The brick samples, which were not exposed to fire were kept under normal conditions in the laboratory for one day. So that cracking and deformations were prevented, then to get rid of the water contents the samples were heated in a furnace at 1 10 °C for 10 hours. XITo examine the temperature effects on sintering, the brick samples were exposed to different temperatures such as 970 °C, 1000 °C and 1030 °C. In the end, the brick samples were exposed to different tests. So that appropriateness to TSE was investigated. xn