Ekoköy modeli ve Türkiye'deki uygulama koşullarının geliştirilmesi üzerine bir inceleme
A study on ecovillage model and improvement of its application method in Turkey
- Tez No: 678762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGER BULUT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde Dünyamız küresel ısınma, su seviyelerinin yükselmesi, doğal kaynakların hızla tükenmesi, tüketimin ve atıkların artması gibi çevresel sorunlar ile bireysel iletişimlerin zayıflaması, mutlu ve sağlıklı birey oranının azalması gibi sosyal sorunlar ile yüzleşmektedir. Geliştirilen çözüm önerileri doğrultusunda, sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramın çıkış noktası ve günümüzde yaygın kullanımı ekolojik bağlamda olsa da, sosyal, kültürel ekonomik gibi farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na göre dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşamakta ve kentsel aktiviteler çevre üzerinde en büyük negatif etkiyi yaratmaktadır. Sadece çevresel sürdürülebilirlik değil, sosyal, kültürel ve ekonomik sürdürülebilirlik de sağlamaya odaklanan Eko-köy hareketi, bu bağlamda sürdürülebilir kalkınmanın temeli olarak benimsenmektedir. Bu çalışma, eko-köy hareketinin gelişim sürecini ve Dünya'dan başarılı örnekleri inceleyerek, Türkiye'de yapılan girişimler ile karşılaştırmalı değerlendirme yapmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde amacı, önemi ve yöntemi açıklandıktan sonra ikinci bölümde konu ile ilgili temel kavramların tanımlamaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise kuruluş temelinde yer alan dört sürdürülebilirlik boyutlarının kapsamları incelenmiştir. Daha sonra Dünya ve Türkiye üzerinde tespit edilen örnekler bu dört boyutta incelenmiştir. Altıncı bölümde elde edilen bulgular karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise yapılan literatür incelemesiyle ve örnek analizleri sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, our world is confronted with environmental problems such as global warming, sea-level rise, depletion of natural resources and increasing wastes, as well as social problems like weakening of ındıvıdual communication and decrease in the rate of happy and healthy individuals. The consept of sustainability comes to the forefront with the solution proposals developed. Although the starting point of the sustainability and its widespread use in the ecological context, it can be used in dfferent fields such as social, cultural and economic. According to United Nations Environment Programme, half of the world's population live in cities as urban activities make biggest negative impact on the environment. The Ecovillage movement, which focuses not only on environmental sustainability but also on social, cultural and economic sustainability, is adopted as the basis of sustainable development. This study offers suggestions on improving the applicability conditions of ecovillages in Turkey by examining the evolution of ecovillage movement and successful examples in the world with comparative assessments between Turkey. After explaining the purpose, importance and method of the study in the introductory chapter, in the second chapter, basic definitions related to the subject are defined. In the third chapter, the scope of the four sustainability dimensions are examined. Then, selected case studies from the world and Turkey are examined according to these four dimentions. In the sixth chapter, the findings are evaluated by making comparisons. In the last part, the findings of the literature review and case studies are evaluated.