Aspiculuris tetraptera ile doğal enfekte farelerde Rosmarinus oficinalis L. (biberiye) ve rosmarinik asidin antihelmintik etkisinin araştırılması
Investigating the anthelmintic effects of Rosmarinus officinalis L. and rosmarinic asid in mice naturally infected with Aspiculuris tetraptera
- Tez No: 678801
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Rosmarinus officinalis L. (Biberiye ) bitkisinin ve bu bitkinin bir bileşeni olan Rosmarinik asidin doğal enfekte farelerde Aspiculuris tetraptera'ya karşı antihelmintik etkisi araştırılmıştır. Aspiculuris tetraptera ile doğal enfekte 90 adet Balb/c fare dışkı flotasyon yöntemi ile bakılarak tespit edilmiştir. Rosmarinus officinalis'in 3 dozuna bakılmıştır. Enfekte fareler 6 gruba ayrıldı. 1.Grup Biberiye bitkisinin yaprak ekstraktı 250 mg/kg, 2.grup R. officinalis 500 mg/kg, 3.grup R. officinalis 1000 mg/kg, 4.grup Rosmarinik asit, 5.grup, albendazol, 6.grup serum fiyolojik'dir. Bütün gruplar 7 gün boyunca gavajla beslenmiştir. 8.gün tüm hayvanlar ötanazi yapılarak içerdikleri parazit sayılarına bakıldı. Etkinlik yüzdesi ve p değerleri hesaplandı. Etki değerleri albendazolün %89,1399, rosmarinik asidin % -8,17, 250 mg/kg biberiye dozunun %25,44, 500 mg/kg biberiye dozunun %46,54, 1000 mg/kg biberiye dozunun %7,16'dır. Albendazol en yüksek, rosmarinik asit ise en düşük etki değerine sahiptir. P değerlerinde ise grup 2, önemli (p˂0,05), grup 3, 4, 5 ve 6 da önemsiz (p˃0,05) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the anthelmintic effect of Rosmarinic asid, a component of Rosmarinus officinalis L. (Rosemary) plant and rosemary against Aspiculuris tetraptera in naturally infected mice was investigated. The faeces of 90 Balb/c mice, naturally infected with Asiculuris tetraptera, were determined by examining the feces by flotation method. Three doses of R. officinalis were examined. Infected mice were divided into 6 groups. Leaf extract of 1st group Rosemary plant 250 mg/kg, 2nd group R. officinalis 500 mg/kg, 3rd group R. officinalis 1000 mg/kg, 4th group Rosmarinic asid, 5th group albendazole, 6th group serum phiological. All groups were gavaged for 7 days. On the 8th day, all animals were euthanized and the number of parasites they contained was measured. Percentage of activity and p values were calculated. The effect values were % 89, 1399 of albendazole, % -8, 17 of Rosmarinic asid, % 25,44 of a 250 mg/kg Rosemary dose, % 46,54 of a 500 mg/kg Rosemary dose and % 7,16 of a 1000 mg/kg Rosemary dose. Albendazole has the highest effect value and Rosmarinic asid has the lowest effect value. P values were found to be significant in group 2 (p˂0,05), and insignificant in group 3, 4, 5, and 6 (p˃0,05).