Aspiculuris tetraptera ile doğal enfekte farelerde Olea europaea L. (zeytin) yaprak ekstresi ve fenolik bileşeni olan oleuropein'in antihelmintik etkisinin incelenmesi
Investigating the anthelmintic effects of Olea europaea L. (olive) leaves extract and its phenolic compound oleuropein in mice naturally infected with Aspiculuris tetraptera
  1. Tez No: 712275
  2. Yazar: MUHAMMAD ASAD KAMRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAMİ YILDIRIMHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Olea europaea L. (Zeytin) bitkisinin yaprak ekstresi ve fenolik bileşeni olan oleuropein'in doğal enfekte farelerde Aspiculuris tetraptera'ya karşı antihelmintik etkisi araştırılmıştır. Aspiculuris tetraptera ile doğal enfekte 91 adet Balb/c fare, fekal flotasyon yöntemi ile tespit edilmiştir. Enfekte fareler 7 gruba ayrılmış ve ad libitum beslenmiştir. Olea europaea'nin 3 ve oleuropein'in 2 farklı dozu uygulanmıştır. 1. Grup (Kontrol grubu) farelere gavaj yoluyla su verildi. 2. grup farelere 10 mg/kg Albendazol ilacı verildi. 3. grup farelere Olea europaea 250 mg/kg, 4. grup farelere Olea europaea 500 mg/kg ve 5. deneme grubu farelere Olea europaea 1000 mg/kg'lık dozları gavaj yoluyla uygulandı. Aynı şekilde, 6. grup farelere 5 mg/kg oleuropein ve son olarak 7. deneme grubu farelere ise 20 mg/kg oleuropein ağız yoluyla verilmiştir. Dozlar, 7 gün boyunca verilip 8. gün tüm hayvanlara nekropsi yapıldı ve stereomikroskop altında Aspiculuris tetraptera parazit sayılarına bakıldı. Etkinlik yüzdesi ve p değerleri Mann-Whitney U analiz programıyla hesaplandı. Albendazolün etkinlik oranı %92,43 olarak hesaplandı. Olea europaea 250 mg/kg dozunun %70,56, Olea europaea 500 mg/kg dozunun %63,18, Olea europaea 1000 mg/kg dozunun %92,19, oleuropein 5 mg/kg dozunun %9,27 ve oleuropein'in 20 mg/kg'lık dozunun %70,56 oranında antihelmintik etkisini gösterdiği belirlendi. Albendazol ve Olea europaea 1000 mg/kg dozunun en yüksek, 5 mg/kg oleuropein dozunun en düşük etki değerine sahip olduğu görülmüştür. P değerlerine bakıldığında Olea europaea 1000 mg/kg dozunun önemliye yakın (P=0,05), Albendazolun önemli (p˂0,05) ve 1, 3, 4 6 ve 7 grupların da önemsiz (p˃0,05) olduğu görüldü. Olea europaea ve oleuropein dozları arttıkça Aspiculuris tetraptera'ya karşı antihelmintik etkisinin yükseldiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the anthelmintic effects of Olea europaea (olive) leaves extract and its major phenolic compound oleuropein have been investigated in mice naturally infected with Aspiculuris tetraptera. 91 Balb/c infected mice were identified by fecal flotation method and were divided into 7 groups. Infected groups were given free access to standard laboratory food and tap water. Tap water was available ad libitum. 3 doses of Olea europaea and 2 doses of oleuropein were orally administered. Group1 (control group) was provided with only tap water. 10 mg/kg dose of Albendazole was orally given to Group 2. Group 3, 4 and 5 were rendered with 250 mg/kg, 500mg/kg, and 1000 mg/kg doses of Olea europaea respectively. Similarly, 5 mg/kg and 20 mg/kg doses of oleuropein were given to group 6 and 7. All the groups were orally administered by gavage for 7 days during treatments. On 8th day, animals were euthanized and gastrointestinal tract was removed and examined under a stereomicroscope to count and identify the parasite presence. Drug efficacies and statistical difference between the treatments and controls were evaluated by Mann-Whitney U test. According to the results, it has been found that reference drug Albendazole (92.43%) and 1000 mg/kg dose of Olea europaea (92.19%) showed significant efficacies against A. tetraptera counts while 250 mg/kg (70.03%) and 500 mg/kg (63.18%) doses exhibited moderate effects. Similarly, 5 mg/kg dose of oleuropein showed lower efficacy (9.27%) than 20 mg/kg (70.56%). Efficacy of 10 mg/kg oleuropein was found to be in par with 250 mg/kg leaves extract of Olea europaea. Statistical analysis of albendazole was found to be significant (p0.05). Anthelmintic effects of Olea europaea leaves extracts and oleuropein increased in a dose-dependent manner.