Şiran (Gümüşhane) ilçesinin atmosferik polenlerinin belirlenmesi
Determination of atmospheric pollen grains in Şiran (Gümüşhane) district
  1. Tez No: 678804
  2. Yazar: NİLGÜN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Şiran (Gümüşhane) ilçesi atmosferinde 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki iki yıl boyunca Durham cihazı kullanılarak gravimetrik yöntem ile bölgeye ait polen miktarları ve çeşitliliği incelenmiştir. İki yıl süren bu çalışmada örneklemeler haftalık olarak yapılmış ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. İncelemeler sonucunda 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki aylarda 21 tanesi odunsu bitkilere, 15 tanesi ise otsu bitkilere ait toplam 36 takson tespit edilmiştir. Toplam cm2 alanda 15656 polen tespit edilmiştir; bunların 10740'ı (%68,60) odunsu bitkilere, 4826'sı (%45,01) otsu bitkilere, 90'ı (% 0,41) ise tanımlanamayan polenlere aittir. Bu iki yıl boyunca dominant olarak görülen taksonlar; Pinus sp. (%33,38), Poaceae (%20,65), Cupressaceae (%14,90), Quercus sp. (%10,44), Populus sp. (%5,04), Amaranthaceae (%3,83), Plantago sp. (%2,08), Salix sp. (%1,54) ve Rumex sp. (%1,16) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount and variety of pollen belonging to the region by using the Durham device for two years between 1 January 2018 - 31 December 2019 in the atmosphere of Şiran (Gümüşhane) district were investigated. In this two-year study, sampling was done weekly and examined under a light microscope. As a result of the examinations, in the months between 1 January 2018 - 31 December 2019, a total of 36 taxa belonging to 21 woody plants and 15 herbaceous plants were determined. 15656 pollen were detected in a total area of cm2; 10740 (68.60%) of these belong to woody plants, 4826 (45.01%) of herbaceous plants and 90 (0.41%) of unidentified pollen. The taxa seen as dominant during these two years; Pinus sp. (%33,38), Poaceae (%20,65), Cupressaceae (%14,90), Quercus sp. (%10,44), Populus sp. (%5,04), Amaranthaceae (%3,83), Plantago sp. (%2,08), Salix sp. (%1,54) and Rumex sp. (%1,16).