Hava yoluyla taşıma sözleşmesi
Contract of carriage by air
  1. Tez No: 678842
  2. Yazar: ABDULLAH ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
“Hava Taşıma Sözleşmesi”adını taşıyan tezimizde, genel anlamda taşıma, hava taşıma sözleşmesinin hukuksal çerçevesi ile bu sözleşmenin unsurları, hava taşıma sözleşmesinin ulusal ve uluslararası kaynağını teşkil eden mevzuat, hava taşıyanın hukuksal sorumluluğu ile bu sorumluluk kapsamında açılan tazminat davaları ve iç hat hava taşıma sözleşmesi konuları Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Tezimizde, taşıma akdinin bir çeşidini teşkil eden, yolcu ile gönderen ve taşıyan arasında akdedilen hava taşıma akdi ile ve hava taşıyanının bu sözleşmeden kaynaklanan sorumluluğu konuya dair Yargıtay kararları ışığında detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tez giriş ve sonuç dışında yedi ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hava taşıma sözleşmesinin daha iyi anlaşılabilmesi için genel bir girizgah niteliğinde olmak üzere“Genel Olarak Taşıma”konusu incelenmiştir. İkinci bölümde“Hava Taşımanın Hukuksal Çerçevesi”ele alınmıştır. Bu bölümde taşıyıcının hava taşıma sözleşmesinden doğan sorumluluğunun hukuki niteliği ve taşıyıcının sorumluluğu için gereken şartlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde,“Hava Yoluyla Uluslararası Taşıma Sözleşmesi ve Unsurları”konusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde“Taşıyıcının Sorumluluğunun Hukuki Niteliği ve Şartları”konuya dair taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler başta olmak üzere mevcut mevuatımız ile Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Hava taşıma sözleşmesinin en önemli bölümünü oluşturması nedeniyle beşinci bölümde“Taşıyıcının Sorumluluğunun Kapsamı ve Sorumluluktan Kurtulması”, altıncı bölümde ise“Taşıyanın Sorumluluğundan Doğan Tazminat Davası”ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Nihayet yedinci ve son bölümde ülkemizde iç taşımalar bakımından yoğun bir şekilde tercih edilen ulaşım türü olan hava aracı kullanımı nedeniyle“Hava Yoluyla Ulusal Taşıma Sözleşmesi”konusu irdelenmiştir. Tez, hava taşıma sözleşmesi ve hava taşıyıcısının bu sözleşmeden doğan sorumluluğunun genel olarak değerlendirildiği sonuç kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis named“Contract Of Carriage By Air”, in general terms, transportation, the legal framework of the air transport contract and the elements of this contract, and contract issues are examined in the light of the Supreme Court decisions. In the first chapter, the subject of“Transport in General”has been examined as a general introduction in order to better understand the air transport contract. In the second chapter,“Legal Framework of Air Transport”is discussed. In this section, the legal nature of the liability of the carrier arising from the air transport contract and the conditions required for the liability of the carrier are examined. In the third chapter, the subject of“International Contract Of Carriage By Air”has been examined. In the fourth chapter,“Legal Nature and Conditions of Carrier Liability”is discussed within the framework of our current legislation and the decisions of the Court of Cassation. Since it constitutes the most important part of the air transport contract, the“Scope of the Carrier's Liability and Relief from Liability”in the fifth chapter, and the“Compensation Case Arising from the Liability of the Carrier”have been examined under a separate heading in the sixth chapter. Finally, in the seventh and last chapter, the issue of“Domestic Contract Of Carriage By Air”has been examined due to the use of aircraft, which is the type of transportation that is heavily preferred in terms of domestic transportation in our country.