Abdominal operasyonlarda postoperatif komplikasyonlar ve etkileyen faktörler
Postoperative complications and affecting factors in abdominal operations
  1. Tez No: 678847
  2. Yazar: ZERRİN GAMSIZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK COŞKUN, PROF. DR. BARIŞ SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Abdominal operasyonlarda postoperatif komplikasyonlar çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı; abdominal operasyonlarda postoperatif komplikasyonları belirleyen faktörleri incelemekti. Materyel ve Metod: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Cerrahi kliniğinde Nisan 2005 ve Nisan 2006 arasında abdominal operasyon yapılan 461 hastanın bilgileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmada hastanın yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalıkları, ASA (American Society of Anesthesiologist) skoru, operasyonun yapılma zamanı, operasyon tipi, hastanede kalış süresi ve mortalite incelendi. Bulgular: Bütün hastalarda komplikasyon oranı %23 (108 hasta) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Postoperative complications in abdominal operations are affected by various factors. The aim of this study was to examine the factors determining postoperative complications in abdominal operations. Materials and Methods: Information of 461 patients who underwent abdominal operations between April 2005 and April 2006 in Ankara Numune Training and Research Hospital 3. The surgery Clinic was retrospectively analyzed. In the study, the patient's age, gender, co-morbidities, ASA (American Society of Anesthesiologists) score, time of operation, type of operation, length of hospital stay, and mortality were examined. Results: The complication rate was 23% (108) in all patients.