Postoperatif ağrı tedavisinde Tramadol Hidroklorid'in intravenöz ve epidural hasta kontrollü analjezi yöntemi ile kullanılması
The Comparison of tramadol hydrochloride administration in intravenous patient controlled analgesia and epidural patient controlled analgesia technique for postoperative pain control
- Tez No: 99343
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERDAL GÜZELDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Başarılı bir postoperatif analjezi ağrının oluşturduğu olumsuz etkilerin bir çoğunu önler. En ağrılı operasyonlardan olan ve postoperatif morbiditenin çok sık geliştiği major abdominal cerrahilerde postoperatif analjezi sağlamak amacıyla bir çok yöntem ve ajan uygulanmıştır. Bu çalışmada, major abdominal cerrahi geçiren olgularda postoperatif analjezi amacıyla“Hasta Kontrollü Analjezi”(HKA) yöntemi uygulayarak, mü reseptör agonisti ve indirekt noradrenerjik, seretonerjik etkileri olan sentetik opiyoid tramadol hidroklorürün, intravenöz ve epidural yoldan kullanımında, analjezi, sedasyon, yan etki ve cerrahiye stres endokrin yanıtı baskılama açısından etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ASA I-II grubu 40 olgu içermiştir. Olgularda preoperatif 18 saat öncesinden başlayıp, intraoperatif 30, 120. dakikalar ve postoperatif ilk ağrılı dönemde, postoperatif 6. saatte ve 48. saatte, cerrahi uyarana karşı oluşan endokrin yanıtı izlemek için; kan şekeri, insülin ve kortizol düzeyleri alman kan örneklerinin serumları ayrılarak ölçülmüştür. Grup I'e intravenöz HKA uygulanmıştır. Protokol olarak 50 mg yükleme dozu, 5mg/saat infüzyon dozu, 15 dakikalık kilitli kalma süresi ile 20 mg'lık bolus dozu planlanmıştır. Grup II olgulara ise epidural HKA yöntemi uygulanmıştır. Protokol olarak 20 mg yükleme dozu, 8mg/saat infüzyon dozu, 5 dakikalık kilitli kalma süresi ile 5 mg'lık bolus dozu uygulaması planlanmıştır. Her iki grupta da önemli bir yan etki ve komplikasyonla karşılaşılmamıştır. En sık görülen yan etkiler, Grup I' de 6 olguda bulantı ve 6 olguda terleme iken, Grup II' de 7 olguda bulantıdır. Epidural grupta anlamlı olarak kullanılan tramadol miktarının az olduğu, glisemi ve kortizol düzeylerinin düşük olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında epidural HKA ile tramadol hidroklorür uygulamanın İV HKA ile tramadol hidroklorür uygulamaya üstün olabileceği sonucuna varıldı. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF TRAMADOL HYDROCHLORIDE ADMINISTRATION IN INTRAVENOUS PATIENT CONTROLLED ANALGESIA AND EPIDURAL PATIENT CONTROLLED ANALGESIA TECHNIQUE FOR POSTOPERATIVE PAIN CONTROL A successful postoperative analgesia, prevents most of the undesired effects of the pain. In major abdominal surgery procedures as being one group of the most painful operations, with high morbidity, many approaches and agents were aplied. The aim of this study is, to determine whether intravenous and epidural route of use for Tramadol Hydrochloride, which is a mu receptor agonist and carries indirect noradrenergic, serotoninergic effects as a sentetic opioid agonist, is better in“Patient Controlled Analgesia”(PCA) for analgesia, sedation, side effects and suppressing the endocrine response to surgery, in patients which will undergo major abdominal surgery. The study consists of ASA I - II groups 40 cases. Begining 18 hours before the operation, intraoperative 30., 120. minutes and in postoperative period the first pain moment, postoperative 6. and 48. hours in order to detect endocrine response for surgical stimulus the blood samples were obtained, blood glucose, insulin and cortisole levels were measured, for this procedure the blood sample's serum component were seperated. In Group I, IV PCA was administered. For this group, 50 mg loading dose, 5 mg. h“1 infusion dose, 15 minutes of lock out interval and 20 mg of bolus dose was planned. For Group II epidural PCA was used. The protocol of this group was planned as, 20 mg loading dose, 8 mg. h”1 infusion dose, 5 minutes of lock out interval and 5 mg of bolus dose. In Group I most common side effects were nausea in 6 cases and sweating in 6 cases while it was nouse in 7 cases for Group II. It was observed that in epidural group the tramadol amount, glucose and Cortisol levels were lesser. As a result we decided that, Tramadol Hydrochloride administration by epidural route may be superior to intravenous PCA route. 58