Örgütlerde mizah, örgüt iklimi ve bilgi saklama davranışı arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A research on the relationships between humor in organizations, organizational climate and knowledge hiding behavior
  1. Tez No: 678849
  2. Yazar: ALPER GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL BOZ SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütlerdeki mizah anlayışının örgüt iklimi aracılığıyla bilgi saklama davranışı üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya hem kamu hem özel sektör çalışanlarından çoğunluğu Ankara olmak üzere 229 çalışan katılmıştır. Katılımcılar mizah anlayışı, örgüt iklimi ve bilgi saklama davranışı ile ilgili ölçeklere cevap vermiştir. Çalışma kapsamında mizahın etkisi incelenirken mizahın türlerinden ikisi olan saldırgan ve katılımcı mizah üzerinden durulmuştur. Saldırgan mizahın örgüt ikliminin olumsuz etkileşim ve iletişim boyutunu göz önünde bulundurarak, bilgi saklama davranışının kaçınmacı ve bilmezden gelme boyutlarını aracılık rolü ile etkilediği bulunmuştur. Katılımcı mizahın çalışma kapsamında önemli bir etkisi bulunamamıştır. Çalışmanın sonunda bulgular, araştırmadaki kısıtlar ve gelecek araştırmalara dair öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of humor in organizations on knowledge hiding behavior through the mediating role of organizational climate. The study is based on a research conducted with 229 employees working in both public and private sectors, most of which reside in Ankara. For data collection, three questionnaires on types of humor, types of organizational climate and types of knowledge hiding have been applied and the participants have been asked the answer the corresponding questions. Within the scope of the study, the effect humor has been traced through focusing on two particular types of humor: aggressive and affiliative. With the mediating role of the negative interaction and communication dimension of the organizational climate, aggressive humor has been found to affect the evasive hiding and playing dumb dimensions of knowledge hiding, while in terms of affiliative humor no such significant outcome has been reached. At the end of the study, the findings of the research, its limitations, and suggestions for future research are presented.