Yoğun bakım hastalarında basınç ülserini öngörmede Braden skorlama sistemi ile SOFA, APACHE II ve SAPS II skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of braden scale with sofa, APACHE II and SAPS II scoring systems in terms of predicting pressureulcer in intensive care patients
- Tez No: 678867
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Yoğun bakım hastalarında basınç ülserleri önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olmasına rağmen, basınç ülserini öngörmede dünyada en yaygın kullanılan skorlama sistemleri yoğun bakım şartlarına uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu skorlama sistemleri daha çok servisteki hastaları öngörmede başarılı olmaktadır. Amacımız yoğun bakımda rutin kullanılan mortalite ve morbiditeyi öngörmede kullanılan Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Skoru (Sequential Organ Failure Assessment-SOFA), Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation-APACHEII) ve Basitleştirilmiş Akut Fizyoloji Skoru (Simplified Acute Physiology Score-SAPS II) sistemlerinin, yoğun bakım hastalarında önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan dekübit ülserini öngörmede etkili ve güvenilir olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek, birbirlerine üstünlüklerini ve Braden skorlamasına üstünlükleri olup olmadığını tespit etmektir. YÖNTEM: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde yapılmıştır. Çalışma prospektif bir tasarımdadır. Yoğun bakıma yatırılan hastalarda basınç yaralanması insidansları ve mortalite hızları hesaplanmıştır. Yoğun bakıma yatışı yapılan hastaların Braden, SOFA, APACHEII ve SAPSII skorlama sistemleri ile risk değerlendirmeleri yapılmıştır ve hastalar taburculuk anına kadar takip edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların basınç ülseri oluşumları ilk 28 gün boyunca takip edilmiştir. BULGULAR: Yoğun bakım yatışı yapılan 49 hastanın yaş ortalaması 64.79±15.57 (min=21-max=91)'dir. 49 hastanın %28.6'sında basınç ülseri gelişmiştir. Hastaların %30.6'sı izlem sırasında kaybedilmiştir. Hastaların geliş anı skorları için risk sınıflandırmalarına bakıldığında; APACHE II skoruna göre %26.5'i, SAPS II skoruna göre %49'u, Braden skoruna göre %69.4'ü yüksek riskli olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pressure ulcers are significant causes of mortality and morbidity in intensive care patients; however, common scoring systems used in the world for predicting pressure ulcers fail to comply with the conditions of intensive care. These scoring systems are usually successful in predicting the patients hospitalized in the clinics. Our aim is to determine whether the Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) Score, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) and Simplified Acute Physiology Score (SAPSII), which are routine scoring systems used for predicting mortality and morbidity in intensive care, could be effectively and safely used for predicting decubitus ulcer, which is a significant cause of mortality and morbidity in intensive care patients. In addition, we aimed to identify the superiority of these scoring systems over each other, and over the Braden Scale. METHOD: This study was conducted in the Anesthesiology and Reanimation Clinic of the University of Health Sciences Haydarpasa Numune Training and Research Hospital. The study has a prospective design. The incidences of pressure ulcers and mortality rates were calculated in patients, who were hospitalized in the intensive care unit. A risk assessment was performed for patients, who were admitted to the intensive care unit, using the Braden Scale, SOFA, APACHEII and SAPSII scoring systems; and the patients were followed up until they were discharged. The development of pressure ulcers was monitored for the first 28 days in patients, who were included in the study. RESULTS: The mean age of the 49 patients, who were admitted to the intensive care unit, was 64.79 ± 15.57 (min= 21 -max= 91). Pressure ulcers developed in 28.6% of the 49 patients. During the follow-up, 30.6% of the patients died. Looking at the risk classifications of the patients at the time of admission, 26.5% were classified as high-risk according to APACHE II score, 49% were classified as high- risk according to SAPS II, and 69.4% were classified as high-risk according to the 14 Braden Scale.