Babası hayatta olmayan ortaokul son sınıf öğrencilerine yönelik fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological study on lower secondary school senior students whose fathers are not alive
- Tez No: 678891
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması babası hayatta olmayan ortaokul son sınıf öğrencilerinin Lise Giriş Sınavına yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz deseni uygulanmıştır. Ayrıca araştırmada, amaçlı örnekleme çeşitlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında sekizinci sınıf olup LGS' ye giren 2020-2021 eğitim öğretim yılında dokuzuncu sınıf olan sadece devlet okullarında eğitim alan öğrenciler ve onların velileri oluşturmaktadır. Antalya ili sınırları içinde 2 merkez ilçede okuyan ve babası hayatta olmayan 10 öğrenci ile 10 veli çalışma grubunda yer almaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak, 15-45 dakika arasında gerçekleştirilen derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesi amacıyla; tema analizi, betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, konuya ilişkin öğrenci ve veli görüşlerini yansıtan bulgulardan oluşmaktadır. Bu bulgular, öğrencilerin baba kaybı ve eğitim durumu hakkındaki görüşlerinin yanı sıra velilerin öğrenciler hakkındaki başarı durumlarına etki eden baba kaybı ve öğrencinin sınav başarısı arasında ilişkiye dair ifadeleri içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezine giden kız ve erkek öğrencilerin oluşturduğu örneklemde baba kaybı ile sınav başarısı arasında bir ilişki kurulamamıştır. Ayrıca erkek ve kız öğrenciler için baba kaybı ile sınav başarısı arasında da ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak iki cinsiyet için eğitim durumunu belirleyen faktörlerin kişilik özellikleri, yetenekleri, sorumluluk duygusu gibi iç kontrol mekanizmaları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; It is the examination of the success of middle school senior students, whose father is not alive, towards the High School Entrance Exam. The research was designed with qualitative research method. In this study, Interpretative Phenomenological Analysis, designs of qualitative research, was used. The sampling of the research was determined by the maximum diversity sampling method, which is one of the purposeful sampling types. The study group of the research consists of students who are in the eighth grade in the 2019-2020 academic year and who are in the ninth grade in the 2020-2021 academic year who entered LGS and their parents. 10 students and, who are studying in 2 central districts within the borders of Antalya province and whose father is dead,10 parents of them are included in the study group. The data were obtained by the researcher using a semi-structured questionnaire using an in-depth interview technique lasting 15-45 minutes. Theme analysis, descriptive analysis and document analysis were used in the analysis of the data. The results of the study include findings that reflect the views of students and parents on the subject, and these findings include students 'opinions about the loss of father and education status, and whether there is a relationship between the loss of father and educational achievement, which reflects the parents' success about their students. As a result of the interviews, no significant relationship could be established between the loss of a father and exam success in the sample consisting of male and female students who went to Science High School, Anatolian High School, Vocational and Technical Anatolian High School, Anatolian Imam Hatip High School and Vocational Education Center. In addition, no significant relationship was found between loss of father and exam success for male and female students. As a result, it was seen that the factors that determine the educational status for both genders are internal control mechanisms such as personality traits, abilities, and sense of responsibility.