Mesleki müzik eğitimi alan görme engelli öğrencilerin materyal sorunları ve Lavignac 2C Solfej Kitabının Braille Alfabesiyle yazım örneği
Material problems of visually impaired students who receive vocational music education and writing the sample of Solfege Book Lavignac 2C with the Braille Alphabet
  1. Tez No: 678910
  2. Yazar: HASAN TOYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, mesleki müzik eğitimi alan görme engelli öğrencilere yönelik materyal sorunları tespit edilmeye çalışılmış ve görme engelli öğrencilere yönelik materyal oluşturulmuştur. Betimsel nitelikte olan bu çalışma, sorunları saptama ve oluşturulan materyal yönünden de nitel bir araştırma modeline sahiptir. Sonuç olarak, görme engelli öğrencilerin Braille alfabesi(Braille yazı sistemi) ile yazılmış materyallere ulaşmada sıkıntı yaşadıkları, yurt dışı kütüphanelere erişim sağlayamadıkları, maddi imkansızlıklardan dolayı Braille araç ve gereçlere ulaşamadıkları, görme engelli öğrencilere ders veren öğretim elemanlarının da Braille yazı sistemini bilmedikleri için öğrencilerin zorluk yaşadıkları saptanmıştır. Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda lisans 1. sınıfta okutulmakta olan Batı Müziği Teori ve Uygulamaları dersi içeriğinde yer alan solfej eğitiminde kullanılan ''Lavignac 2C'' adlı solfej kitabının Braille yazı sistemiyle oluşturulmuş edisyonu olmadığı yapılan görüşmelerle saptanmıştır. Bu alandaki materyal sıkıntısını gidermek amacıyla ''Lavignac 2C'' kitabı Braille yazı sistemiyle yazılarak görme engelli öğrencilerin kullanımlarına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to identify educational material accesing problems for visually impaired students who received vocational education and an educational material was created for visually impaired students. This descriptive study also has a qualitative research model in terms of detecting problems and material creation. As a result, diffuculties arising from accessing materials written in Braille(Braille writing system) for students with visual impairments such as inability to reach libraries abroad, inability to access Braille tools and equipment due to economic deficiencies and not knowing the Braille writing system by lecturers teaching the visually impaired students were realized. Moreover, it was determined that the solfege book named“Lavignac 2C”used in solfege education which is included in the content of Western Music Theory and Practices course in Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department has no edition created with the Braille writing system.In order to eliminate the material shortage in this field, the book“Lavignac 2C”was written with the Braille writing system and presented to the use of visually impaired students.