Görme engellilerin halk müziği eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ve Türkülerle Anadolu Bağlama Repertuvarı-1 kitabının Braille alfabesi ile yazımı
Problems encountered by visually impaired people in folk music education and writing the Anatolian Baglama Repertoire With Folk Songs-1 book in Braille alphabet
- Tez No: 870147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AKDAĞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Görme engelli öğrenciler müzik eğitimlerinde Braille sisteminden yararlanmaktadır. Fransa'da 1829 yılında Louise Braille tarafından icat edilen görme engellilerin okuma-yazmalarına yönelik Braille sistemi, alfabede kullanılan harflerin yanı sıra müzikte gerekli karakterleri de içeriyordu. Bu sistemin başlangıcından günümüze kadar geçirdiği gelişim süreci nedeniyle sistemdeki tüm notalar ve müzik sembolleri müzik yazımında kullanılabilmektedir. Braille sistemi ülkemizde 1925 yılından bu yana kullanılmaktadır. Görme engelli öğrenciler Braille alfabesini öğrenebilir ve kaynakları kendilerine ait olacak şekilde alabilirler. Braille sisteminde piyano eserlerinin notalarının iki satırla yazılmasının zorluğu, bu sistemde hazır Braille kaynakları bulmanın zorluğu, yazma işleminin zaman alması, maddi ve manevi yük getirmesi gibi sorunlar bulunmaktadır. Öğrenciye bağlı Bu işlem detaylı notları okuyabilecek başka bir kişiye ihtiyaç duyar. Müzik derslerinde kullanılacak her türlü ses ve enstrüman için Braille sistemi ile oluşturulan notaların arşivlenmesi ve gelecekteki diğer öğrencilere kaynak sağlanması gerekmektedir. Müzik eğitimi alan görme engelli öğrenciler için doğru materyal ve yöntemler, eğitim sürecinde ortaya çıkabilecek veya çıkmayabilecek sorunları en aza indirebilir. Sonuç olarak öğrencinin kendine olan güveninin artması öğrenme sürecini olumlu yönde etkileyebilir. Öğrencilerin karşılaştığı temel sorunlardan biri maddi imkânsızlıklar nedeniyle mevcut teknolojik olanaklardan yararlanamamaları; Bu durum zaman ve enerji kaybına yol açtığı gibi motivasyonu da düşürür. Görme engelli öğrencilere mesleki eğitim öncesinde ve sırasında imkânları dâhilinde Braille notasyonu kaynakları verilmektedir. Özellikle Braille sisteminde yazmanın zorluğu, bu sistemde hazır yazılı kaynak bulmanın zorluğu, metodizasyon sorunu, yazma işleminin uzun sürmesi gibi sorunların yanı sıra maddi sıkıntılar da bulunmaktadır. Bunun yarattığı manevi yük, öğrencinin bu süreçte detaylı notları okuyabilecek başka bir kişiye ihtiyaç duymasıdır. Not yazarken ve çalışırken karşılaşılan sorunların büyük bir kısmının hazır kaynaklara ulaşamama ve kaynak oluşturmanın zorluğundan kaynaklandığı söylenebilir. Bu durum eğitimcileri de çaresiz bırakabilmektedir. Müzik derslerinde kullanılacak her türlü ses ve çalgı için Braille sistemi kullanılarak yazılacak notaların arşivlenmesi, yöntemlendirilmesi ve ileride diğer öğrencilerin kullanımına kaynak olarak sunulması, bunlara erişimde karşılaşılan sorunlara çözüm olabilir. Braille alfabesinde materyaller bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Visually impaired students benefit from the Braille system in their music education. The Braille system for the reading and writing of the visually impaired, invented by Louise Braille in France in 1829, included the characters required in music as well as the letters used in the alphabet. Due to the development process of this system from its beginning to the present day, all notes and musical symbols in the system can be used in music writing. The Braille system has been used in our country since 1925. Visually impaired students can learn Braille and receive resources at their own expense. In the Braille system, there are problems such as the difficulty of writing the notes of piano works in two lines, the difficulty of finding ready-made Braille resources in this system, the writing process taking time, and the financial and moral burden it brings. This process requires another person who can read detailed notes. Notes created with the Braille system for all kinds of sounds and instruments to be used in music lessons should be archived and provided as a resource for other future students. For visually impaired students receiving music education, the right materials and methods can minimize problems that may or may not arise during the education process. As a result, increasing the student's self-confidence can positively affect the learning process. One of the main problems faced by students is that they cannot benefit from existing technological opportunities due to financial difficulties; This not only causes loss of time and energy, but also reduces motivation. Braille notation resources are provided to visually impaired students before and during vocational training, within their means. In addition to problems such as the difficulty of writing in the Braille system, the difficulty of finding ready-made written sources in this system, the methodization problem, the long writing process, there are also financial difficulties. The moral burden this creates is that the student needs another person who can read detailed notes during this process. It can be said that most of the problems encountered when writing and studying notes arise from the inability to access ready-made resources and the difficulty of creating resources. This situation can also leave educators helpless. Archiving and methodizing the notes written using the Braille system for all kinds of voices and instruments to be used in music lessons and presenting them as a resource for use by other students in the future can be a solution to the problems encountered in accessing them. Materials may be available in Braille.