Psikolojik danışmanların iş yaşam kalitelerinin, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve algıladıkları stres düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of cognitive emotion regulation strategies and perceived stress levels with psychological counselors' professional quality of life
  1. Tez No: 678912
  2. Yazar: DUYGU ÇABUK AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE IRKÖRÜCÜ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışmanların iş yaşam kalitelerinin, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve algıladıkları stres düzeyleriyle arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu araştırma ilişkisel-korelasyonel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Araştırma, özel ve kamu kurumlarında görev almakta olan 460 psikolojik danışman üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamı içinde çalışma grubuna ait demografik bilgilerin edinilmesi için hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”; iş yaşam kalitelerinin ölçümü için“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”(ÇİYKÖ); bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ölçümü için“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”(BDDÖ) ve algılanan stres düzeylerinin ölçümü için“Algılanan Stres Ölçeği-10”(ASÖ-10) kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde, betimsel analizler; pearson korelasyon katsayısı; bağımsız gruplar t-testi; Welch t testi; tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre psikolojik danışmanların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve algılanan stres düzeyleri, iş yaşam kalitelerinin mesleki tatmin alt boyutundaki toplam varyansın yaklaşık %26'sını, tükenmişlik alt boyutundaki toplam varyansın yaklaşık %29'unu, eşduyum yorgunluğu alt boyutundaki toplam varyansın yaklaşık %17'sini açıklamaktadır. Bu bulgularla birlikte, tüm değişkenlerin alt boyutları arasındaki ilişkilere yönelik elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological counselors' professional quality of life, cognitive emotion regulation skills and perceived stress levels. This research is a quantitative study in relational screening model. The participants of the research are 460 psychological counselors who are working in private or public institutions. Demographic data of the participants were obtained through the“personal information form”. Data on the measurement of the participants' professional quality of life were collected using“Professional Quality of Life Scale”, data on the measurement of cognitive emotion regulation skills were collected using“Cognitive Emotion Regulation Questionnaire”and data on the measurement of perceived stress levels were collected using“Perceived Stress Scale”. In the data analysis process, descriptive analyzes; Pearson correlation coefficient; independent samples t-test; Welch t-test; one way analysis of variance (one way ANOVA) and multiple linear regression analysis were performed. According to result of multiple regression analysis, the cognitive emotion regulation strategies and perceived stress levels of the psychological counselors accounted for approximately 26% of the total variance in the compassion satisfaction sub-dimension, approximately 29% of the total variance in the burnout sub-dimension, and approximately 17% of the total variance in the compassion fatigue sub-dimension of counselors' professsional quality of life. Along with these findings, the findings regarding the relationships between the sub-dimensions of all variables were discussed and interpreted in the light of the literature.