Özel, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların ve psikolojik danışmanların kekemelik hakkındaki tutumları
The attitudes of psychologists and psychological counselors working in special special education and rehabilitation centers towards stuttering
  1. Tez No: 701028
  2. Yazar: YUSUF ÇIKARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
''Kekemelik ile ilgili tutumlar dünyanın birçok ülkesinde ve birçok farklı kültürde araştırma konusudur. Kekeme bireylerin kekeme olmayan çoğunluk tarafından damgalandığı ve olumsuz tepkilerle karşılaştıkları rapor edilmektedir. Kekeme bireyler bu damgalamalar nedeniyle sosyal dışlanma ve yaşam kalitelerinden ödün verme ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu araştırmanın amacı özel, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların ve psikolojik danışmanların kekemelik tutumları hakkında bilgi toplamaktır. Araştırmaya 352 gönüllü katılım sağlamıştır. Araştırmada İnsan Özellikleri Kamuoyu Anketi- Kekemelik (POSHA-S) Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Araştırmanın literatürdeki bulgularla benzer sonuçlar gösterdiği görülmüştür. Katılımcılar genel olarak olumlu tutumlar sergilemişlerdir. Araştırmada kullanılan anketin alt boyutlarında ise katılımcıların kekemelik ile ilgili toplumda yaygın görülen kanılara sahip oldukları ve kekeme bireyler hakkında olumsuz tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. Psikologlar, psikolojik danışmanlara göre kekemelik hakkında daha olumlu tutum sergilemişlerdir. ''
Özet (Çeviri)
''Attitudes towards stuttering are the subject of research in many countries around the world and in many different cultures. It is reported that individuals who stutter are stigmatized by the majority who do not stutter and face negative reactions. Individuals who stutter may face social exclusion and compromising their quality of life due to these stigmatizations. The aim of this research is to collect information about the stuttering attitudes of psychologists and psychological counselors working in private, special education and rehabilitation centers. 352 volunteers participated in the research. The Turkish version of the Human Traits Public Opinion Questionnaire-Stuttering (POSHA-S) was used in the research. It was observed that the research showed similar results with the findings in the literature. Participants generally exhibited positive attitudes. In the sub-dimensions of the questionnaire used in the research, it was found that the participants had common opinions about stuttering and had negative attitudes about individuals who stutter. Psychologists had a more positive attitude about stuttering than psychological counselors. ''