Beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zeka ve mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between emotional intelligence and occupational burnout of physical education teachers
- Tez No: 678920
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; beden eğitimi öğretmenlerinde duygusal zeka ve mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 123 kadın, 75 erkek; toplam 198 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik değişkenler ile ilgili bilgiler, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için; Petrides ve Furnham (2000) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Deniz, Özer ve Işık (2013) tarafından yapılan“Duygusal Zeka Ölçeği Kısa Formu”ile birlikte Pines (2005) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Tümkaya, Çam ve Çavuşoğlu (2009) tarafından yapılan“Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilerin normal dağılım göstermesi doğrultusunda bağımsız gruplar t-testi ile korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and occupational burnout levels in physical education teachers. 123 women, 75 men and a total of 198 physical education teachers participated in the study as volunteers. In the study, information about socio-demographic variables was collected using a personal information form created by the researcher. To achieve the purpose of the research;“Burnout scale”developed by Petrides and Furnham (2000), adapted to Turkish by Deniz, Özer ve Işık (2013), as well as“Emotional Intelligence Scale Short Form”developed by Pines (2005), adapted to Turkish by Tümkaya, Çam ve Çavuşoğlu (2009) was used. In the analysis of the data obtained, correlation and regression analyses were performed with independent groups t-test in accordance with the normal distribution of the data.