Ignition capability of CO2 in hybrid rockets for Mars ascent vehicles
- Tez No: 678924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
CO2, yakıt olarak karbonun ve oksitleyici olarak oksijenin kombinasyonundan kaynaklanan ̈onemli bir yanma ̈urünudur. CO2 bir yanma ̈ürünü olmasına ragmen sadece metalik tozlarla yanabilir ve bu ̈ozellik CO2'i yanma uygulamaları için ilginç kılmaktadır. Metaller, karbona kıyasla y ̈uksek reaktivite seviyelerine sahiptir, bu nedenle CO2'deki karbon oksijen bağını kırarlar ve ̈onemli miktarda enerji açığa ̧cıkarır. Metal/CO2 yanması bir ̧cok araştırmacı tarafından ̧calışılsa da pratik roket uygulamaları için yeterince de ̆gerlendirilmemi ̧stir. Bu nedenle, bu tez hibrit roket motorlarında CO2'in yanma karakteristiğini anlamayı amaçlamaktadır. Yanmayı gerçekleştirmek için Paraffin/Mg/N2O/CO2 yakıt kombinasyonu kullanılmıştır. ̇Ilk testler laboratuar ̈olçekli hibrit motor kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak, CO2'in ateşleme kapasitesini daha iyi anlamak için büyük ̈olçekli motor kullanılmıştır. Katkı maddesi olarak parafin mumu içine mikron boyutlu aluminyum ve magnezyum eklenir. Motor“ blowdown ”modunda ̧calışan doymuş sıvı halde N2O/CO2 oksitleyici karışımı kullanır. Sonuçlar, magnezyumun aluminyumdan CO2 ile daha iyi yanma ̈ozelliğine sahip olduğunu göstermektedir. Parafin mumunda kütlece 60%Mg için oksitleyici karışımında ağırlıkça yüzde 75% CO2'a kadar maksimum başarılı yanma elde edilir. CO2 kimyasal kineti ği yavaşlatır, bu nedenle adyabatik alev sıcaklığı yanma limiti ̈uzerinde ̈onemli bir role sahiptir. Ate şlemeler, büyük ̈olçekli ateşlemelerde 1600 K'nin altındaki Tflame'da sönmüştür. Parafin/Mg/N2O/CO2 yakıt kombinasyonu, Mars Kalkış Araçları (MAV) için uygun bir adaydır. ̇Itki sistemleri için yerinde CO2ve Mg kullanımı, Dünya'dan getirilmesi gereken kütleyi ̈onemli ̈ölçüde azaltır. Yerinde MAV için yüksek CO2 seviyesi daha verimli görünse de, Dünya'dan getirilmesi gereken minimum kütle 60% CO2 80% Mg itici kombinasyonunda bulunur.
Özet (Çeviri)
CO2 is a major combustion product arises from the combination of carbon as the fuel and oxygen as the oxidizer. However,CO2 can burn with metallic powders that makes it interesting compound for the combustion applications. Metals have high reactivity levels compared to carbon thus breaks the carbon oxygen bond.This reaction releases significant amount of energy. Although Metal/CO2 com-bustion has been studied by many researchers, process has not been evaluated for practical rocket applications. Therefore, this thesis aims to understand the ignition characteristics of the CO2 in hybrid rocket motors. Propellant combination of Paraffin/Metal/N2O/CO2 is selected to accomplish the combustion.Preliminary experiments are performed by using lab-scale hybrid motors. In addition, a scale up motor is used to better understand the ignition capability of the CO2. Micron sized aluminum and magnesium is casted within the paraffin wax asthe additive. Motor operating in“blowdown”mode uses N2O/CO2 oxidizer mixture in saturated liquid state. Results indicate that magnesium has better ignition capability with CO2 than aluminium. The maximum successful combustion is achievedup to 75% CO2 by weight percentage in the oxidizer mixture for 60%Mg by mass in the paraffin wax. CO2 slows down the chemical kinetics thus adiabatic flame temperature has significant role on ignitibility limit. Ignitions are quenched at Tflame below 1600 K for scale up motor.Paraffin/Mg/N2O/CO 2propellant combination is a feasible candidate for Mars Ascent Vehicles. In-situ CO2 and Mg usage for propulsion systems significantly reduces mass that is needed to brought from the Earth. Although high level of CO2 seems more efficient for in-situ MAV, the minimum mass is needed to be brought from the Earth is found at 60% CO2 80% Mg propellant combination.