Analysis of the effects of gasohol (alcohol/gasoline) fuel mixtures at different compression ratios and engine speeds on spark inition engine emissions with ANYS
Alkol/benzin yakıt karışımlarının farklı sıkıştırma oranlarında ve motor devirlerinde buji ateşlemeli motor emisyonlarına etkisinin ANYS ile analizi
  1. Tez No: 781207
  2. Yazar: HASSAN MCHEIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yıllar geçtikçe, petrol türevlerinin fiyatlarının artması ve petrolden çıkarılan türevlerin tüketimindeki gözle görülür artış nedeniyle petrolün tükenmesiyle ilgili küresel endişeler artmakta, ayrıca iklim ve halk sağlığı ile ilgili artan endişeler bulunmakta ve tüm bunlar bu petrol türevlerinin aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkan emisyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu deneyin amacı, fuzel yağı ve benzinin çeşitli karışımlarını analiz etmek ve buji ateşlemeli motor (SI) içinde birkaç yük altında performanslarını, emisyonlarını ve yanmalarını saf benzinle karşılaştırmaktır. Ayrıca bu çalışma, bu yeni biyoyakıt türünün (fuzel yağı) alternatif bir yakıt olup olmadığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu deneyler zaman ve para alıcı olabilir, bu nedenle sorunları anında düzeltme yeteneğine sahip bilgisayar yazılımı kullanmak en iyi seçenektir. ANSYS programı, hem emisyon sonucunu hem de motor performansını aynı anda okuyabilen en iyi motor simülasyon yazılımlarından biridir, bu nedenle bu çalışmada, yeni bir yakıt türü kullanılabilmesi nedeniyle Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) kullanılmıştır. Fuzel yağı/benzin karışımlarından ortaya çıkan karbon monoksit (CO) emisyonu saf benzin silindirinin içindekinden daha yüksektir, ancak diğer yandan benzin/fuzel karışımlarını kullanırken nitrojen oksit (NOx) emisyonları azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the years, the prices of oil derivatives are increasing, and global concerns are increasing about the depletion of oil, due to the noticeable increase in the consumption of the derivatives extracted from it, also there are increasing concerns about the climate and the public health of humans and all living creatures, and all of this is caused by emissions as a result of the excessive use of these oil derivatives. The purpose of this experiment is to analyst fusel and gasoline several mixtures and compare their performance, emissions, and combustion with the pure gasoline under several loads inside the spark ignition engine (SI). Also, this study tries to proof if this new type of biofuel (fusel oil) is good to be an alternative fuel. These experiments can be time and money consuming, so using computer software capable of fixing problems instantly is the best option. The ANSYS program is one of the best engine simulation software to read both of result the emission and the engine performance at the same time so in this study, Computational fluid dynamics (CFD) is used due to the capability of using a new type of fuel inside it. Carbon monoxide (CO) emissions from fusel oil/gasoline blends are higher than inside a pure gasoline cylinder, but nitrogen oxide (NOx) emissions are reduced when using gasoline/fusel oil blends.