Homojen dolgulu motorlarda yüksek basınçlı püskürtme teknolojisinin deneysel olarak uygulanarak performans ve emisyon açısından konvensiyonel diesel ile karşılaştırılması
The pherformance and emission comparision study of the high pressure fulled hcci engine with the conventional diesel engine
- Tez No: 329654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Homojen karışımlı (dolgulu) sıkıştırma tutuşmalı (genelde HCCI olarak bilinen) yanma prosesi, NOx ve partikül emisyonlarını önemli derecede azaltma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte yüksek termik verim ve yakıtların geniş bir yelpazesinin kullanılabilirliği söz konusudur. Bu özellikler HCCI motorlarını merak edilen bir teknoloji haline getirmektedir. Bu teknoloji, görünüşte diesel vari yakıt verimi ve çok düşük emisyonları sağlayabilir ve böylece düşük sıcaklık ard işlem sistemlerine ihtiyaç duyulmadan emisyon kriterlerinin yerine getirilmesini mümkün kılabilir. Son yıllarda bu teknolojinin araştırılması ve geliştirilmesi hususunda büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu tez HCCI teknolojisinin ulaştığı en son nokta hakkında temel bir bilgi vererek gelecek için bir perspektif oluşturmaktadır. Bu tez, HCCI motorlar ile emisyon azaltılmasına yönelik litaratür çalışmalarını ve konuya yönelik yapılan tezi içermektedir.
Özet (Çeviri)
The homogeneous charge, compression-ignition (HCCI) combustion process has the potential to significantly reduce NOx and particulate emissions, while achieving high thermal efficiency and the capability of operating with a wide variety of fuels. This makes HCCI engine an attractive technology that can ostensibly provide diesel-like fuel efficiency and very low emissions which may allow emissions compliance to occur without relying on leanaftertreatment systems. A profound increase in the level of research and development of this technology has occurred in the last decade. As this thesis giving a basic introduction to the state-of-the-art of HCCI technology, provides a perspective for the future. This thesis aimed at reducing emissions of HCCI engines literature.Includes work and the thesis contains topic-oriented.