Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin aşı reddi konusundaki bilgi, tutum, davranış ve çözüm önerileri
Knowledge, attitude, behavior and solution suggestions of family medicine residents about vaccine rejection
- Tez No: 684742
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve sağlığın sürdürülebilmesinde en önemli halk sağlığı uygulamalarından biri aşılamadır. Aşı uygulamalarının halk sağlığı üzerindeki bilinen olumlu etkilerine rağmen; tüm dünyada gün geçtikçe aşı reddi artmış; özellikle çocukluk çağı aşılarına karşı direnç oluşmuştur. Bu çalışmanın amacı aile hekimliği asistanlarının aşı reddi konusundaki bilgi, tutum, davranış ve çözüm önerilerini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Örneklem, İstanbul da ki 194 aile hekimliği asistanına çalışmayı kabul ettiklerine dair bilgi onam formu alındıktan sonra online anket yöntemi uygulanarak toplandı. Kategorik değişkenlere ilişkin verilerin analizinde "ki-kare testi'', sayı ve yüzde değerleri kullanıldı. Mevcut verilerin analizleri SPSS istatistik programı ile yapıldı. Tüm istatistiksel testlerde önemlilik düzeyi p< 0.05 olarak kabul edildi. BULGULAR Katılımcı aile hekimliği asistanlarının %68,04'ü aşı yaptırmak istemeyen hastalarının olduğunu belirtti. Katılımcıların aşı reddi yapan hastalarından tüm aşıları reddeden oranı 70.4%(n:93) iken, KKK 89,39%, Suçiçeği 87,88%, dörtlü karma 86,36% reddedilen aşılarda ilk üç sıradaydı. En az reddedilen aşı ise 78,79% oranında BCG aşısıydı. Aşı reddinin en sık nedeni aşıların yan etkileri konusunda olumsuz hikayeler duyma ve çocuğu/ çocukları için endişelenmeleriydi. (93,94%) Katılımcıların aşı reddi yapan hastalarında karşılaştıkları aşı-hastalık ilişkisi incelendiğinde en sık KKK ve Otizm (%92,42) ilişkisiydi. Katılımcıların aşı reddi önlemlerinden en sık katıldıkları sırasıyla toplumun aşı konusunda daha çok eğitilmesi (98,97%), sağlık çalışanlarının güncel ve bilimsel bilgilerle donatılması (98,45%) ve tv-sosyal medya-gazete vb. de kamu spotu yayınlanmasıydı. (96,39%) SONUÇ Bu çalışmada aşı reddinin bilinenden daha fazla olduğu, tüm aşı reddi yapan hastaların bakanlığa bildirilmediği ve aşı reddi yapanların tüm aşıları reddetmediği bulunmuştur. Aşı reddi nedenlerinde ise aşılarla ilgili doğru bilinen yanlışların var olduğu saptanmıştır. Aşı reddi ile mücadelede aile hekimliği asistanlarının aşılar, aşı programı, aşıların güvenirliği ve aşı içindeki adjuvanların etkileri konusunda daha fazla eğitilmesi gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Aşı reddi, Aşı tereddüdü, Bilgi, Davranış, Çözüm önerisi
Özet (Çeviri)
One of the most important public health practices in preventing infectious diseases and maintaining health is vaccination. Despite the known positive effects of vaccine applications on public health; Vaccine rejection has increased day by day all over the world; resistance has emerged, especially against childhood vaccines. The aim of this study is to examine the knowledge, attitude, behavior and solution suggestions of family medicine residents about vaccine rejection. MATERİALS AND METHODS The study is cross-sectional, descriptive and analytical. The sample was collected by applying an online questionnaire method to 194 family medicine residents in Istanbul, after obtaining informed consent forms that they agreed to survey.“Chi-square test”, number and percentage values were used in the analysis of data on categorical variables. The analysis of the available data was done with the SPSS statistical program. Significance level was accepted as p< 0.05 in all statistical tests. RESULTS 68.04% of the participating family medicine residents stated that they had patients who did not want to be vaccinated. While the rate of participants who rejected all vaccines was 70.4% (n: 93), MMR 89.39%, Chickenpox 87.88%, and quadruple mixed 86.36% were in the first three places in the rejected vaccines. The least rejected vaccine was the BCG vaccine at a rate of 78.79%. The most common reason for vaccine refusal was hearing negative stories about the side effects of vaccines and worrying about their child(s). (93.94%) When the vaccine-disease relationship that the participants encountered in patients who refused vaccines was examined, the most common relationship between MMR and Autism (92.42%). The most frequent among the vaccine refusal preventions was to train the society more on vaccines (98.97%), to equip the health workers with up-to-date and scientific information (98.45%), and to service public announcement onTV-social media-newspaper etc. (96.39%) CONCLUSION In this study, it was found that vaccine rejection was higher than known, all vaccine refusal patients were not reported to the ministry and those who refused vaccine did not reject all vaccines. As for the reasons for vaccine refusal, it has been determined that there are some well-known mistakes about vaccines. In the fight against vaccine rejection, family medicine residents need to be trained more on vaccines, the vaccine schedule, the safety of vaccines and the effects of adjuvants in vaccines. KEYWORDS Vaccine refusal, Vaccine hesitation, Knowledge, Attitude, Solution suggestion