Farklı dirençlerde uygulanan eksantrik-konsantrik egzersizlerin kuvvet ve hipertrofi açısından değerlendirilmesi
Assessment of eccentric-concentric exercises applied in different resistances in terms of strength and hypertrophy
- Tez No: 678979
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada; farklı dirençlerde uygulanan eksantrik-konsantrik egzersizlerin kuvvet ve hipertrofi parametrelerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya katılan sedanter 35 gönüllü birey tabakalı randomizasyon yöntemi ile kuvvet ve hipertrofi ortalamalarına göre 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar kontrol (KG) (yaş 21,00±2,44 yıl, boy 178,13±6,83 cm, vücut ağırlığı 80,13±12,14 kg), eksantrik grup (EG) (yaş 22,22±2,99 yıl, boy 178,22±5,95 cm, vücut ağırlığı 71,22±9,36 kg), kon-eksantrik grup (KEG) (yaş 21,22±2,86 yıl, boy 177,22±4,68 cm, vücut ağırlığı 71,89±13,93 kg) ve modifiye edilmiş kon-eksantrik grup (MKEG) (yaş 21,67±2,59 yıl, boy 177,00±4,30 cm, vücut ağırlığı 75,22±8,16 kg) olarak isimlendirilmiştir. Antrenman gruplarına 8 haftalık antrenman periyodu boyunca haftada 3 gün 4'er set farklı yüklerde bacak ekstansiyon egzersizleri uygulaşmıştır. Antrenman periyodu öncesinde ve sonrasında katılımcıların Quadriceps Femoris (QF) kas kalınlıklar ultrason görüntüleme yöntemi ile ölçüldü. İzokinetik kuvvetleri çıktıları ise hem konsantrik hem de eksantrik olarak 600s-1 ve 1800s-1 açısal hızlarda Cybex cihazı ile ölçülmüştür. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Shapiro-Wilk testi ile normal dağılım sınanmıs ve normal olmayan değerlerin çarpıklık ve basıklık değerleri ± 2 içinde olanların normal dağıldığı kabul edilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler için ikili karşılaştırmalarda paired sample t testi, 2 den fazla ise tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Post hoc testlerden Tukey ve Dunnett's T3 (homojen dağılmayan) testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde ise Wilcoxon Testi (ikili karşılaştırmalar) ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Antrenman periyodu öncesi ve sonrası grup içi karşılaştırmalar incelendiğinde EG, KEG ve MKEG'un izokinetik ve rölatif izokinetik kuvvet çıktılarının tüm kasılma ve açısal hızlarda anlamlı artış gösterdiği, ayrıca quadriseps kalınlıklarının da anlamlı arttığı bulunurken (p0,05). Gruplar arası izokinetik ön test kuvvet ve hipertrofi değerleri incelendiğinde; 4 farklı grup arasında kuvvet ve quadriceps kalınlığı değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of eccentric-concentric exercises applied at different resistances on strength and hypertrophy parameters. Thirty-five sedentary volunteers participating in the study were divided into 4 groups by the stratified randomization method according to their mean strength and hypertrophy parametres. These groups were named as control group (KG) (age 21.00 ± 2.44 years, height 178.13 ± 6.83 cm, body weight 80.13 ± 12.14 kg), eccentric group (EG) (age 22.22 ± 2.99 years, height 178.22 ± 5.95 cm, body weight 71.22 ± 9.36 kg), con-eccentric group (KEG) (age 21.22 ± 2.86 years, height 177.22 ± 4.68 cm, body weight 71.89 ± 13.93 kg) and modified con-eccentric group (MKEG) (age 21.67 ± 2.59 years, height 177.00 ± 4.30 cm, body weight 75.22 ± 8.16 kg). During the 8-week training period, 4 sets of leg extensions exercises with different loads were applied to the training groups 3 days a week. Before and after the training period, quadriceps femoris (QF) muscle thickness of the subjects were measured by the ultrasound imaging method. Isokinetic strength outputs were measured both concentrically and eccentrically at 600s-1 ve 1800s-1 angular velocities with Cybex device. SPSS 24 package program was used in the statistical analysis of the data. Normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test, and those with non-normal values of skewness and kurtosis within ± 2 were accepted as parametric. Paired sample t test in paired comparisons for normally distributed data and paired sample t test was used for binary variables for normally distributed data, one-way ANOVA test was used for comparison between three or more groups. Tukey and Dunnett's T3 (non-homogeneous) test was used among the post hoc tests. Wilcoxon test (paired comparisons) and Kruskal-Wallis test were used for nonparametric data. When the intragroup comparisons were examined before and after the training period, it was found that the isokinetic and relative isokinetic strength outputs of EG, KEG and MKEG showed significant increase in all contractions and angular velocities (p0,05). When the isokinetic pre-test strength outputs and hypertrophy parameters between the groups were compared, no significant difference was found in terms of either strength output or quadriceps thickness (p>0,05).