Leyla ile Mecnun mesnevilerinde yeniden yazım geleneğinin motifler üzerinden incelenmesi
Research of the rewriting tradition on motifs in Leyla and Mecnun mesnevi
  1. Tez No: 678984
  2. Yazar: SACİDE ZEYNEP KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Çalışma çift kahramanlı aşk mesnevilerinden Leylâ ile Mecnûn mesnevilerinde bulunan motifleri konu edinmektedir. Mesnevilerin motif içeriği, Stith Thompson'un Motif Index of Folk Literature isimli motif kataloğu üzerinden incelemeye tabi tutulmuştur. Leylâ ile Mecnûn mesnevilerinin içerdikleri motifler dinî, tarihsel, mitolojik arka planları ile birlikte ele alınmıştır. Motiflerin mesnevilere katkılarının incelenmesinin yanı sıra mesnevilerin yeniden yazım yönleri de motifler üzerinden incelenmiştir. Eserlerin sebeb-i te'lif ve hâtime kısımlarında şairlerin eser üretim yöntemlerine ait beyanları ve bunun yanında şairlerin motif kullanımları incelenmiş, Türk edebiyatı Leylâ ile Mecnûn mesnevilerinin her biri yeniden yazım eser olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of work is motifs included in Layla and Majnun masnavis from love masnavis with double heroes. The Masnavi motifs counted are reviewed on the basis of the motif catalog named as Stith Thompson's Motif Index of Folk Literature. The motifs which Layla and Majnun includes; reviewed with religious, historical and mythological backstories. Besides the contribution of motifs to masnavis, rewriting ways are also reviewed by motifs. The statements for work production methods and motive usage of the poems are reviewed in the 'cause of copyright' and epilogue pars of the works, every single one of the Turkish Literature Layla and Majnun masnavis reviewed as rewritted work.