Aile hekimliği polikliniğine başvuran 50-70 yaş arası hastalardan gaitada gizli kan testi pozitifliği olanlarda malignite saptanma oranları
Malignity detection ratios in patients between 50-70 years age who applied to family medicine clinic with fecal occult blood test positivity
  1. Tez No: 678994
  2. Yazar: TARIK AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇELİK GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanser, her iki cinsiyette de tüm kanserler arasında sık görülen ve tarama sayesinde mortalite ve morbiditesinde azalma sağlanan bir kanser türüdür. Çalışmamızda Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastalarda periyodik sağlık muayenesi kapsamında gaitada gizli kan testi pozitifliklerinde kolorektal kanser görülme sıklığını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Üniversitemiz Aile Hekimliği Polikliniği'ne sağlık kontrolü için başvuran 50-70 yaş arasındaki 119 kişi araştırmaya dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veriler, kolorektal kanser risk faktörleri ve kolorektal kanserde sık görülen semptomların sorgulandığı bir anket uygulandı. Hastaların hemogram, gaitada gizli kan testi, kolonoskopi sonuçlarıyla ve işlem sırasında biyopsi alınan hastaların patoloji sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 119 kişinin 62'si (%52,1) kadın, 57'si (%47,9) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 61,0 ± 7,6 yaş idi. Tüm katılımcılardan 65 kişinin (%54,6) gaitada gizli kan testi pozitif saptandı. Araştırmaya katılanlardan 5 kişiye (%4,2) kolorektal kanser tanısı konuldu. Kolorektal kanser tanısı konan 5 kişinin (%100) gaitada gizli kan testi pozitif olup, gaitada gizli kan testi pozitif çıkan tüm hastalardaki malignite saptanma oranı, araştırmamızda %7,7 (n=5) olarak bulundu. Sonuç: Araştırmamızda gaitada gizli kan testi pozitifliği ve kolorektal kanser tanısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kolay uygulanabilirlik ve maliyet etkinliği avantajları olan gaitada gizli kan testi, 50-70 yaş arasındaki kişilerin kolorektal kanser taramasında yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Colorectal cancer is a type of cancer that is common among all cancers in both sexes, with a reduction in mortality and morbidity thanks to screening. In our study, we aimed to reveal the prevalence of colorectal cancer in patients with fecal occult blood test positivity within the scope of periodic health examination in patients admitted to the Family Medicine Outpatient Clinic. Materials and Methods: 119 persons between the ages of 50-70 who applied to our University Family Medicine Outpatient Clinic for a health check were included in the study. A questionnaire questioning sociodemographic data, colorectal cancer risk factors and common symptoms in colorectal cancer was applied to the participants. Hemogram, fecal occult blood test, colonoscopy results of the patients and pathology results of the patients who had biopsy during the procedure were evaluated. Results: 62 of 119 people participating (52.1%) in the study were female and 57 were male (47.9%). The average age of the participants was 61.0 ± 7.6 years. Of all the participants 65 of the participants (54.6%) were positive for the stool occult blood test. Five people of the study participants (4.2%) were diagnosed with colorectal cancer. All 5 people diagnosed with colorectal cancer (100%) had positive stool occult blood test, and the rate of malignancy detection in all patients with positive stool occult blood test was found to be 7.7% (n=5) in our study. Conclusion: In our study, a statistically significant relationship was found between the positivity of the fecal occult blood test and the diagnosis of colorectal cancer. The fecal occult blood test, which has easy applicability and cost-effectiveness advantages, is useful in colorectal cancer screening of people aged 50-70.