Bipolar bozukluk tanılı hastalarda içselleştirilmiş damgalanmanın hastalık özellikleri, evlilik ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisi
Internalized stigma in patients with bipolar disorder and its association with clinical, marital and sociodemographic characteristics
- Tez No: 678995
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMAVİ VAHİP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
GİRİŞ: Bipolar bozukluk duygudurum episodlarıyla seyreden, episodlar arasındaki dönemde eşikaltı belirtilerin görülebildiği kronik, yineleyici ve kompleks bir duygudurum bozukluğu olup dünya genelinde yetiyitimine sebep olan hastalıklar arasında üst sıralarda yer almaktadır. İçselleştirilmiş damgalanma, toplum tarafından benimsenen olumsuz kalıp yargıların farkındalığı, bu yargılara katılma ve bunların içselleştirilmesi ile kişide olumsuz duygulara yol açan bir durumu ifade eder ve bipolar bozukluk tanılı hastalarda işlevsellikte ve sosyal uyumda bozulmanın yanı sıra hastalık seyrinde görülen olumsuz özelliklerle ilişkilendirilmektedir. Türkiye'de bipolar bozukluk tanılı hasta grubunda içselleştirilmiş damgalanma ve ilişkili faktörlerin incelendiği çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu açıdan içselleştirilmiş damgalanma kavramının bipolar bozukluk tanılı hastaların hastalık özellikleri, evlilik ve sosyodemografik özellikleri ile ilişkisinin araştırılması, hastalara daha bütüncül bir yaklaşımda bulunulması ve tedavi sürecinde buna yönelik etkin psikososyal müdahaleler geliştirilmesi açısından yol gösterici nitelikte olabilecektir. AMAÇ: Bu araştırmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Affektif Hastalıklar Birimi'nde bipolar bozukluk tanısıyla izlenmekte olan hastaların içselleştirilmiş damgalanma düzeylerinin belirlenmesi ve içselleştirilmiş damgalanma düzeylerinin hastalık özellikleri, evlilik ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: 19.11.2020-31.03.2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Affektif Hastalıklar Birimi polikliniğine başvuran bipolar bozukluk tanılı ardışık her hastaya çalışma anlatılmış, çalışmaya katılmayı kabul eden, bilgilendirilmiş yazılı onam veren ve araştırmaya alım ölçütlerini karşılayan 118 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Önceden amaca yönelik olarak hazırlanan bir Görüşme ve Bilgi Toplama Formu aracılığıyla hastaların psikiyatrik hastalıklarına, evlilik ilişkili özelliklerine ve sosyodemografik özelliklerine ilişkin veriler toplanmış, hasta tarafından Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ)'nin doldurulması istenmiş ve hastaların VII psikiyatrik hastalıkları, tedavi ve seyir özellikleri gibi yönlerden toplanan bilgiler için olası tüm bilgi kaynakları kullanılmıştır. Bu kaynaklar başlıca hasta, hasta yakını ve hastaya ilişkin kayıt ve belgelerin tümüdür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS programının 25. sürümü kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Bipolar disorder is a chronic, recurrent and complex mood disorder characterized by mood episodes and sub-threshold symptoms in-between mood episodes can be present. Bipolar disorder is among top diseases that cause disability worldwide. Internalized stigmatization refers to a situation that causes negative emotions in the individual by the awareness of negative stereotypes adopted by the society, participation in these judgments and their internalization, and it is associated with the negative clinical features seen in the course of the disease as well as impaired functionality and social adaptation in patients diagnosed with bipolar disorder. The number of studies examining internalized stigma and related factors in patients diagnosed with bipolar disorder in Turkey is limited. In this respect, researching the relationship between the concept of internalized stigmatization with illness characteristics, marital and sociodemographic characteristics of patients with bipolar disorder may be a guide in terms of taking a more holistic approach to patients and developing effective psychosocial interventions in the treatment process. OBJECTIVE: Aim of this study is to assess internalized stigma levels in patients with bipolar disorder, who are currently in follow-up in mood disorders clinic in Ege University School of Medicine, department of psychiatry and to investigate clinical, marital and sociodemographic features for a possible association with internalized stigma levels. METHOD: Study was conducted at a specialized mood disorders clinic in Ege University School of Medicine, department of psychiatry between 19.11.2020 and 31.03.2021. Each consecutive patient with bipolar disorder diagnosis who applied to mood disorders clinic was informed and invited to the study. 118 patients who agreed to participating in the study, gave informed consent and met inclusion criteria were included in the study. A specifically prepared form was used to collect information about disorder related, marital and sociodemographic characteristics of patients and patients were asked to fill in“Internalized Stigma of Mental Illness Scale-ISMIS”. All possible sources such as patient records and caregivers were also evaluated in order to increase reliability and quality of the information collected.