Q-stancu-beta tip operatörlerin yaklaşımı
Approximation of q-stancu-beta type operators
- Tez No: 679029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA YILDIZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde; Aral ve Gupta tarafından tanımlanan ve çalışılan q-Stancu-Beta tip operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu operatörlerin Korovkin tip yaklaşımı ve yakınsama oranlarını tahmin eden bazı teoremler incelenmiştir ve bu operatörlerin asimptotik bir formülü ve ağırlıklı yaklaşımı verilmiştir. Ayrıca Özkan ve Korkmaz tarafından tanımlanan ve çalışılan iki değişkenli q-Stancu-Beta tip operatörlerinin Volkov tip düzgün yakınsaklık ve Gadzhiev tip ağırlıklı yaklaşım teoremleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties of q-Stancu-Beta type operators introduced and studied by Aral and Gupta are investigated. The Korovkin type approximation and some theorems estimating the rate of convergence of these operators are investigated, and the asymptotic formula and the weighted approximation theorem of these operators are given. Moreover, the Volkov type uniform convence and the Gadzhiev-type weighted approximation theorems of the bivariate q-Stancu-Beta type operators introduced and studied by Özkan and Korkmaz are investigated.